Blogi


Tagasi rööbastele

Source: goworldtravel.com

“Pressure makes diamonds” – nii ütles kunagine ameeriklasest väejuht George S. Patton Jr. Pinge vormib teematid või kuidagi nii? Väga kena ütlus, millel on nii otsene kui ka ülekantud tähendus. Ainult, et vahepeal võib juhtuda, et pinge litsub sind pannkoogiks.

Mul on olnud trükkimisest üksjagu pausi. Lihtsalt – üks hetk kasvasid asjad üle pea ning elus tuleb teha valikuid. Minu valik oli, et pere enne ja kõik muu hiljem. Nüüd, kus igapäevaelu on jälle mõnusates rööbastes, võtan tuurid üles ja taasavan oma blogijutustused 🙂

Selle sissejuhatava postituse teen hästi lühikese ja selgitan rutates, mis kõik oluline on vahepeal sündinud. Let’s go.

Nagu näed, siis olen kolinud uuele aadressile (jah, seal lehel on veel näpukaid, aga ma iga päev vaikselt nokitsen). Kõigil mugavam kasutada ja jääb ehk lihtsamini meelde ka. See oli tegelikult üks verstapostike ettevõtte loomise teekonnal. Keda dementsus veel külastanud pole, siis mäletab, et ammu viimases jutustuses rääkisin ettevõtte loomise mõtetest. Nüüd on pea aasta möödas, varad on kõik kanditud ettevõttesse ja hiiresammul, et end puruks mitte tõmmata, olen edendanud ka ettevõtte põhitegevusala. Tegemist on rendile andmise valdkonnaga – mida või keda ma rendin, seda ma muidugi ei ütle. Huvitav, kas eskordi teenus kuulub ka rentimise alla? Rendiks ennast nädalavahetuseks välja? Kõlab veidralt.

Ettevõtte sünnitusvalud on suuresti möödas. Ütlen kohe ära, et raamatupidamist teen SimplBooksis. Algul üritasin teha selles riigi poolt vabavaralises e-arveldajas. Ma kulutasin päevi päevade järel, et fa*ing aru saada, kuidas see töötab. Ja kuna ma olen olemuselt maksimalist, siis mida aeg edasi, seda pöörasemaks see väljakutse “teen ise ära” läks. Ma lugesin kogu üliigava juhendi läbi algusest lõpuni ja mis sa arvad, kas see aitas? Ei miskit. Olles peaaegu loobumas raamatupidamisest, komistasin otsa sellisele tarkvarale nagu SimplBooks. Mõtlesin, et hullemaks nagunii minna ei saa, seega sõidame!
Ja oh seda orgasmi, kui selgus, et nullist on siiski võimalik lihtsamat raamatupidamist ise korraldada. Kui super lühidalt kirjeldada erinevust kahe keskkonna vahel siis e-arveldaja oleks nagu trükimasin ja SimplBooks oleks nutitelefon. Õnneks on nüüd kõik jonksus ja õpin aegamisi raamatupidamistarkusi juurde. Hiljem kunagi räägin lähemalt sellest SimplBooksist.

 

Varad. Varadega on seis umbes selline, et kokku on portfelli väärtus hetkel ca.  47000€ jaotudes umbes nii:

Üksikaktsiad: ~10000€ (Lockheed Martin, ON Semicondurctors, Alphabet, Enefit Green, LHV Pank, Coop Pank)

Fondid: ~20000€ (iShares Nasdaq 100, iShares MSCI ACWI)

Ühisrahastus: ~6200€ (IncomeMarketplace, Omaraha, Mintos)

Osalus: ~1000€ (Isekallur OÜ, Duuabl OÜ)

Krüpto: ~1300€ (NFT-d, COPI token)

Lapse kasvukonto: ~4000€ (VWRL)

Vaba raha: ~5000€

Suur reform on toimunud aktsiate/fondide kasuks ja ühisrahastuse kahjuks. Krüptovaluutad on sisuliselt likvideeritud, on näpuotsaga NFT-sid.

Võibolla jäi midagi nimetamata, aga hetkel ma lõpetan portfelli reorganiseerimist ja ehk järgmine kord saan detailsemaks ka minna.

Muudest investeeringutest võib välja tuua päikeseelektrijaama. Osa investeeringuid tuli ohverdada päikesepargi kasuks. Nüüd on kodumajapidamine 9 kuud aastas kaetud tasuta elektriga ja ülejääki müün tagasi võrku, mis laekub ettemaksuna. Selle eest tasun talvekuudel võrgust ostetava elektri eest. Seega – põhimõtteliselt ma ise elektri eest midagi ei maksagi. Ja minu kodu puhul tähendab elekter lisaks argitarbimisele veel sooja vett ja sooja tuba, kuna maja toidab maasoojuspump. Kokku läks see krempel maksma veits alla EUR12K. Järgmised paarkümmend aastat peaks saama laadnamalt elada. Äkki peaks vaatama ka elektriauto suunas? Või vähemalt hübriid?

Muudest afääridest ei hakka siia pikalt jutustama, kuna vahele jäänud periood on liiga pikk. Lühidalt öeldes on nii, et palgatöö on mind viimase aasta jooksul viinud kohtadesse ja olukordadesse, millest võiks terve raamatu kirjutada. Hetkel tõmban hinge ja loodan, et ehk saab mõnd aega Eestis kevad-suve siiski nautida 🙂

Järgmiste ütlemisteni.

Rahahunt.

Ahjaa – tuludeklaratsioon on ikka veel esitamata . . .

 
 
 

Pöörased ajad ehk portfell passiivselt rahasegumasinas.

 By Rahahunt  märts 28, 2022
\"\"

Milline saab olema kevad sinu portfellis? Kas raha kipub sulama või raha kasvab mühinal? Viimastel kuudel olen näinud sõprusringkonnas mitmeid palgatõuse. Teisest küljest on ka tarbekaubad ja teenused oluliselt kallinenud – kus me nüüd oleme, kas meil on rohkem raha või vähem raha kasutada kui enne? Mina saan öelda, et minul on raha isegi vähem kui varem, sest ma pean eelarvestamiseks exceli tabelit ja saan seeläbi võrrelda. Investeerimisrindel on toimunud mõningaid põnevamaid asju, millest ma kavatsen allpool pajatada. Peamiselt olen viimastel kuudel siiski portfelli kõrvaltvaataja olnud, kuna tööreisid on mind aktiivsest investeerimisest mitu kuud eemal hoidnud. Aga pole hullu, kuna \”komandeeringud\” on tasustatavad – saabki meelerahufondi uuesti täis panna. Viimasest investeerimistegevusest, uuest mootorrattast, ettevõtte asutamisest ja muust saadki lugeda järgmistest peatükkidest.

Kuna mulle meeldib väärtusi, mõtteid ja tõekspidamisi enda jaoks kirja panna, siis kavatsen neid siia hakata ka jagama. Üks põhimõtteline reegel igas postituses. Tänaseks on mul välja kujunenud 21 põhimõttelist elureeglit.

Reegel nr. 1: ARENDA OSKUSI

ARENDA OMA OSKUSI: TÄIENDA ennast nii seest NII kui väljast. MA KASUTAN TÖÖKOLLEKTIIVIS MÕISTET \”SKILLSET\”, et kirjeldada erinevaid oskusi ja teadmisi, mida mA oma elus omandAN, hoolimata sellest, kui tühised need tunduvad. Täienda pidevalt oma oskusi. SA EI TEA Kunagi, MILLAL PEALTNÄHA EBAOLULINE OSKUS VÕIB TULLA KASUKS. PEA meeles, et oskused HÄÄBUVAD kiiresti – hoiA neid VÄRSKENA. Arenda REGULAARSELT oma KEHA JA VAIMU. ÕpI õppiMA. ÕPI RÕÕMUGA. Ole täna VEIDI parem kui eile. OLe kõigeks valmis.

Kuna kirjutamisest on metsikult pausi olnud, siis ei hakka teid detailidega koormama, vaid panen ülevaatlikult ja ühest torust kogu võlgu jäänud perioodi pealt. Läksime.

\"\"

Okei, esimene mure, mida ma paar kuud tagasi lahendada üritasin oli krüptovarade mänädžment. Midagi on Change platvormil, midagi on Metamaskis, vahepeal oli midagi Binances – palju maaklereid, palju segadust, keeruline arvet pidada. Kuna mõni aeg tagasi tuli LHV välja propaga, et nemad on ka nüüd krüptosõbrad ja võtavad lahkelt su raha (sest Lõhmus ei taha Švetisi lossis maakana elada), siis mõtlesin kaaluda ka seda varianti. Nagunii oli juba pool aktsiapakki LHV-s. Kiire sisselugemise lainel närbus idee nagu nartsiss Maardu Maximas. Olgu ette öeldud, et päris algajale on väga okei LHV kaudu krüptovarasid näppida, aga mina hoian kõrvale, sest:
1) Investeerimiskonto mõistes lähevad krüptovarade ostud väljamaksete alla, st suurema ostu korral võivad väljamaksed ületada sissemaksed ja võib tekkida maksekohustus investeerimiskonto vahenditest.
2) Osta sai ainult mobiiliäpi kaudu (vähemalt tol hetkel). Ma olen vanakool ja arvuti usku, et saaks vajadusel näha mitut akent maksimaalse resoga.
3) Krüptot kontolt välja kanda ei saa
4) Varad on tagatud Bitstamp poolt ainult EUR50M väärtuses
5) Väga vaene (loe diskrimineeriv) valik. Vähemuskrüptod võiks ka olla esindatud (nagu vähemusrahvad)
6) Juriidiliselt ei saa sa mitte mingit krüptot. Seda ei müüdagi sulle. Sisuliselt pakub LHV sulle kauplemisteenust. Panustada sai esialgu krüpto hinnaliikumisele. \”Soetatud\” krüptot ei saa kasutada teistel platvormidel teenuste tarbimiseks või ülekannete tegemiseks.
7) Ostu-müügitehingute eest maksad 0,5% teenustasu
8) Okei, hea on see, et on eestikeelne kasutajatugi, lihtne deklareerida ja saab ettevõtte alt ka osta, aga see on ka suht kõik.

Krüpto valdkonnas olen võtnud enda harimiseks osa kahest huvitavast projektist. Esimene neist on Pi Network – ehitusjärgus krüpto ökosüsteem. Seal saan panustada süsteemi ülesehitamisse läbi testimise, arendamise, kaevandamise jms. Mitte midagi maksmata. Reklaami ei viitsi teha, aga kui huvi on, siis tutvuda saad siin. Varsti läheb süsteem põhivõrku üle ja saab mingisuguse materiaalse väärtuse. Telefoni äpp ise toetab ka eesti keelt.

Teine projekt on Cornucopias. Sisuliselt üks tuleviku metaverse. Ehitatud üles Cardano plokiahelale, on selles mängukeskses metaversis võimalik tulevikus teenida kasumit, kas lihtsalt mängides, ehitades või õppides midagi tegema. Samuti osta virtuaalkunsti või tarbida reaal-elulisi teenuseid. Noh ütleme näiteks, et tahad oma päris Škodale liikluskindlustust osta, lähed mängus kindlustusseltsi majja ja paari hiireklikiga on reaal-elus kehtiv liikluskindlustus tehtud. Järgmisel hetkel valid virtuaalpoes riiulilt kauba, maksad hiireklikiga ja õhtul on toidukuller su päris kodus ukse taga. Seejärel kutsud oma virtuaalkinnisvarasse kaunitari, kellega teed koos pilatest jne, jne. Ma ei ole mängur, aga kuna nooruses sai seda siiski üksjagu kogetud, siis ma olen päris veendunud, et metaverse on tulevik ja sinna tasub investeerida. Seetõttu osalesingi sellises asjas nagu IDO. Ostu eest sain vastu COPI tokenit. Selleks ostsin 300€ eest BNB valuutat (Binance), mille kandsin Metamaski virtuaalrahakotti, kus teisendasin selle COPI tokeniks. Nüüd jälgin kõrvalt kuidas toimub ühe metaversi arendamine ja loodetavasti kasvab sellega ka mu mõnisada eurot. Kui võtta kõrvale sarnased projektid nagu \”Decentreland\” ja \”Sandbox\”, mis kasvasid aastaga paarkümmend tuhat protsenti, siis võiks nagu lootust olla?

Pension. Lihtsalt lugejatele teadmiseks, et II samba varad saavad olema minu investeerimisportfelli osa, sest need varad on likviidsed – neid saab realiseerida (viivitusega, kuid siiski) ja ma ise otsustan millistes fondides varad on. Pole nagu ühtegi põhjust seda raha teisiti käsitleda. Täna on mul pensioniraha Tuleva Maailma Aktsiate Fondis ja rahanatukest on sinna kogunenud üle 16 000€. Statistikas hakkan kajastama eraldi real.

Ärge unustage investeerides ka tagasi anda! Mina andsin tagasi. Nendele, kes seda enim vajavad – meie sõpradele, eurooplastele, kellele on osaks saanud väga raske saatus. Tegin NBU kaudu ühekordse annetuse 1000€ väärtuses ja oleme kogunud kodualevikust vajalikke esmatarbevahendeid, et saata need Ukrainasse. Väiksemaid telefoniannetusi ei suuda kokku lugedagi. Nendele, kes arvab, et see on kaugel ja ei puutu meisse, siis mõelge uuesti. See vaenlase raud ja liha, mis seal hävineb, ei jõua enam kunagi meie maale. Ukrainlasi on vaja selles toetada, kasvõi moraalselt. Ja kui lugejate seas leidub neid, kes peidavad ennast selles olukorras #mentalhealth või sarnase rooja taha, siis võite mu blogi lugemata jätta, sest ka mina ei paku teile siin vaimunaudinguid 🙂

\"\"
#SUPPORTUKRAINE 🇺🇦

Kui naabril on üleliigset raha, siis saada talle annetamiseks see link: NBU Opens Special Account to Raise Funds for Ukraine’s Armed Forces 

Nüüd on õige hetk mainida ka uue riiulifirma loomist. Jah, tegelikult sai juba eelmine aasta tehtud, sest 2022 tõusis riigilõiv ja kuna nagunii oli varahalduseks ja investeerimiseks eraldi firmat vaja, siis tehtud ta sai. Üks forsseeritud päev kulus ära, et regada ettevõte, soetada LEI kood, avada arveldus- ja väärtpaberikontod ärikliendile, seadistada raamatupidamistarkvara ja nipet-näpet veel. Digiriigi imed, ei muud. Vahepeal proovisin riigi poolset vabavaralist raamatupidamisteenust \”e-Arveldaja\”, kuid paraku ei kannata see kriitikat. Juhuslikult soovitati mulle proovida SimplBooks raamatupidamiskeskkonda ja pean ütlema, et minule meeldib. Lihtne, selge, eestikeelne, interaktiivsete juhistega, videoõpetustega juutuubis, operatiivse kasutajatoega jpm – mida veel tahta?! Kes lugejatest raamatupidamisega hädas on või tahab mõistliku raha eest saada väga mugavat keskkonda, siis Rahahunt soovitab.

\"\"
Nagu nimi ütleb – lihtne raamatupidamine.

Kes veel mäletab mu garaaži tühjendusmüügi tšällendžit? Lubasin ära müüa 8 ebavajalikku eset 405€ eest. Täna on seis selline, et olen müünud ära 7/8-st ja viimane on broneeritud. Pappi olen saanud 380€ ja viimase eest tuleb veel 40€ ehk total 420€. Kui ma seda peatükki kirjutama hakkasin, siis ma ei mäletanud enam kõiki esemeid, mis müügiks läksidki. Pidin panga väljavõtet sirvima hakkama, mis tähendab, et ilmselgelt olid need esemed EBAVAJALIKUD. Nüüd võtan ette järgmise tšällendži ehk püsikulude alla kauplemine nagu näiteks teleteenused, turvateenus, vesi, elekter jm. Telefonipakett on juba alla kaubeldud 4€ peale, kodulaenu kauples elukaaslane 1.8% pealt 1.7% peale. Mõne teenusega väljapressimine veel käib. Kes ei mäleta, siis rahahunt kaupleb iga aasta teenuste kuumakseid alla, siiani on alati õnnestunud.

Isiklikul rindel on möödunud kvartaliga ka üksjagu asju juhtunud. Esimene oluline moment on palgatõus, algul tundus küll paljulubav, aga praeguseks vaevu konkureerib rahaparasiidist inflatsiooniga. Ja noh selle aasta kolme kuu jooksul olen ühes toas maganud rohkem töökaaslastega, kui kodus oma elukaaslasega. Seega, ma olen rikas, töörikas – tahab keegi tasuta tööd? Võin lahkelt jagada! Teie jaoks olen muidu instas, feissbuukis ja mujal kommentaariumis ikka olemas ja endiselt on kihvt teie kogemusi lugeda ja küssadele vastata 🙂
Mäletate Marko Oolo postitust, kus ta näitab oma unistuse täitumist ehk mootorratta ostu? Tubli kutt noh, aga ma ei viitsinud 10 aastat või 1 000 000€ portfelli oodata ja võtsin ligi veel ühe südamelähedase mürakaru: Kawasaki Vulcan S. Hinna poolest oli küll ülim pakkumine, aga nagu te aru saate, siis läks meelerahufond kortsu nagu tühjakslastud kusepõis. Õnneks toetas elukaaslane ostu poole summaga.

\"\"
Kawasaki Vulcan S

Ühtlasi kutsusin Markot ühes otsesaates koos sõitma minema, millest ta keelduda loomulikult ei saanud. Kui ilmad soojemaks lähevad korraldan ära Motoinvesteerimisõhtu Marko Oologa. Olete oodatud. Info järgneb peagi.

Lõpetuseks võiks kõneleda ka mu rahadest. Hetkel olen üle minemas uuele portfellihaldurile. Päris tüütu on 3.a taguseid tehinguid sisse lüüa, aga see on lõpuks seda väärt. See on mul juba kolmas excel, millega portfelli träkkida ja ma võin öelda, et see on ka viimane, sest ma tunnen, et see täidab kõik vajalikud lüngad. Põhi on loodud jällegi Marko \”miljokas\” Oolo poolt ja leitav Investeerimisklubi kodulehel. Väga põhjalik ja rohkete optsioonide ja valemitega.

Investeeringutega on nii, et tulenevalt olukorrast töörindel olen olnud suht passiivne. Märtsi alguses võtsin odava rahaga töökaaslasega pooleks (tehingutasud soodsamad) 1000€ eest Metat (ex-Facebook) aktsiat. TextMagicut märkisin 500€ eest eelmise aasta lõpus. LHV-d ostsin ka kuu alguses 35€/per share pealt. Tundus hea võimalus positsiooni suurendada. Ilma pensionifondita on portfelli väärtus hetkel 23200€. Arvestades olukorda turgudel, siis liitmata teist pensionisammast ma küll aastaeesmärgi täitmise tempos praegu ei ole. Oleks lootnud vähemalt 25000€ aprilli seisuga kätte saada. Koos pensionisambaga oleks väärtus 39200€ ja koos lapse kasvukontoga 42200€.

Neofinance-ist, Omarahast, Crowdestate-st ja Mintosest vaikselt tilgun välja. Liigutan raha Income Marketplace-i, börsile ja krüptosse, et vähendada varaklasside ülehajutatust. Income Marketplace on mega sümpaatne. Olen ühes varasemas postituses sellest ettevõttest kirjutanud ja vaimustus ei lähe endiselt üle. Täna on mul seal ringlemas juba üle 1900€. Kui tahad mu soovitusboonust ära kasutada, siis ühine kodumaise fintech-iga siin.

Muus osas hakkan nüüd tegelema tulumaksudeklaratsiooni täitmisega, sest varem töö paraku ei võimaldanud. Proovin kantida varasid vaikselt ümber uude ettevõttesse, mõelda valmis uued aastaeesmärgid, täita ära uus portfelli haldamise excel ja teha põhjalikum investeerimistulemuste kokkuvõte. Tahaks loota, et olen tagasi juba aprillis, muidu unustate mu päris ära 🙂


Rahahunt.

Teekond finantsvabadusrindele IX

Head kevade algust sõbrad!Luban, et maailmas käimasolevast bio-poliitilisest olukorrast eriti ei kirjuta, sest see ajab ausalt öeldes veits oksele. Ainuke, mis väärib mainimist on ehk olukord, et aksiad on soodsad…