\"\"

Sellise pealkirjaga alustaks järgmist kommünikeed. Oleks finants- või majandusharidust õigel ajal omandama läinud, oleks esimesed aastad olnud rohkem kikkis tuulelipu moodi. Paraku õpin rahatarkust raamatutest, meediast, teiste julgete blogidest, kommuunidest, taskuhäälingust, festivalidelt jne. Tavaliselt saab kõrghariduse vist 3-4 aastaga. Seega mul aega on ja ainepunktid määran nädala lõpus joodud saunaõlle maitse alusel. Blogipostituste vahel on mõndagi põnevat juhtunud nii finantsvabadus- kui ka isiklikul rindel. Miks ma varem ei kirjutanud? Ootasin kuni enamus lugejate puhkused koos raha ja jalka EM-iga ära lõppevad, et nad tuleksid taaskord rahatarkust ammutama või minu vaesusega ennast võrdlema. Võta hetk lugemiseks – rumalamaks ikka ei jää . . .

Sel korral on päevakorras alljärgnevad raha- ja mitterahajutud:
1) Kiire fläšbäk teisest investeerimisaastast
2) Portfell 07.2021 seisuga
3) Afäär uue tulijaga ühisrahastuses
4) Uue aasta eesmärgid


Meeldetuletuseks, et Rahahundi investeerimisaasta lõpeb alati mais ja algab juunis. Seega kiire fläšhbäk toimunust. Aasta tagasi kirjutasin ma toonases postituses nii:

Lakoonilised järgmise investeerimisaasta eesmärgid oleksid järgmised:
• Saavutada portfelli koguväärtuseks vähemalt 15000€
• Teha algust ettevõtlusega (ka ebaõnnestumine on algus)
• Suurendada põhitööga igakuist sissetulekut

Pean tunnistama, et läks siiski kardetust paremini. Lubatud portfelli väärtus EUR 15K tuli kätte aprilli lõpus (aastaga ca +7000€). Kastanid tõi tulest välja krüpto varaklass, milles ChangeInvest osalus läbi CNG token-i ja krüptovaluuta ADA tegid õigel hetkel võimsa lennu.

Ettevõtlusega nii hästi ei läinud. OÜ-d avada avamise pärast ei tundunud mõistlik ning mitte investeeringutega seotud põhitegevusala pole veel päris leidnud. Ettevõtluse värk oli kevadel tegelikult peaaegu käega katsutav. Nimelt oleks saanud osta paar hea tootlusootusega garaaži ja need läbi loodava varahaldusettevõtte (Rahahunt Not So Real Estate OÜ vms) välja üürida, kuid garaažid osteti eelisostuõiguse abil eest ära. Jah, see ettevõtmine oleks mu meelerahufondi kortsu löönud, aga see oleks seda väärt olnud. Positiivne on see, kui mingid eesmärgid on kirja pandud, siis hakkavad võimalused ise sind leidma. PS. Muuseas on garaažid üüriobjektina üldiselt parema tootlusega ja odavamad kui korterid.

Viimane eesmärk tundus kõige utoopilisem. Avalikus sektoris ootamatut palgatõusu just väga tihti ei juhtu. Aga eks ma olen vahepeal finantsnõidust õppinud ja läkski nii, et eelmisel sügisel vahetus ootamatult töökoht ja sellega saabus ka palgalisa ning suurenes igakuine säästuvõime. Kolmest eesmärgist kaks saavutatud – pole paha, patsutan ennast õlale.

Kokkuvõttes oli tegus ja avastamist täis aasta. Olulisemad märksõnad:
– Iduettevõtete varaklassi esmaostud (Handies, Mulieres)
– Krüpto varaklassi esmaostud (BTC, ADA, CNG)
– Vabatahtliku kogumispensioni kontode avamine kogu perele (Tuleva)
– Reinvest24-st väljumine
– Portfelli kahekordistamine


Aga nüüd rahakukru juurde! Juuli algusega näeb portfell välja nii:

\"\"
\"\"

Nagu ülalt näha, siis kokku on täna rahakukkur väärt 18 000 eurot. Tulu läbi intressi, dividendide, väärtuskasvu jms moodustab sellest ~4000€. Balti börsilt on mul portfellis tänaseks omajagu aktsiaid koguväärtuses ~5000€. Paljusid siiski vaid näpuotsaga. Lisaks on 1000€ jagu raha USA ettevõtetes nagu Pfizer, Viatris, ON Semiconductros ja Apple.

\"\"
Balti ettevõtete aktsiad minu portfellis

Juunikuu rahavoog oli seekord 350€, mis koosnes ühisrahastuse intressitest ja Pfizeri, Viatrise, Tallinna Vee, Tallinna Sadama dividendidest. Lisaks naeratas mulle feissbuuki loosiratas ja ChangeInvest investeerimiskeskkond kinkis mulle 200€ väärtuses Bitcoini. Raskel ajal abiks ikka? Juurde investeerisin juunikuus õige vähe. 120€ kulus ELMO Rent IPO-le. Aktsia hind märkimisel oli 5€/tk ja täna kaupleb ta 6-7€ vahel. Igati positiivne hetkel. Teine IPO, millest juunis osa võtsin oli uudiskünniseid ületanud Bercman Technologies. Tahtsin võtta 1000€ eest, kuid kuna aktsia märgiti pea 14-kordselt üle, siis kätte anti vaid 30 aktsiat (~100€ väärtuses). Vaatamata sellele on Bercman avanädalal kihvt rakett olnud. Märkimishind oli investorile 3,4€/tk, kaupelmise avapäeval oli hind peagu 9€-t ning täna kaupleb ta 12-13€ vahel. Iseenesest ülikõva lend peaaegu 300%-se kasvuga. Elame näeme – tavaliselt langeb aktsia hind õiglasele tasemele alles mõne kuu möödudes.

Kas teadsid, et avapäeva keskmine kasv USA börsi 2020. aasta IPO-del oli 36%?

Muus osas on lähiaja plaan endine. Leida võimalus ettevõtte loomiseks, et finantsvägistaja (tulumaks) ei hävitaks iga aasta mu intressi- ja müügitulu. Suurendada aegamööda aktsiapaki osakaalu ning hoida või vähendada krüptot (maksimaalselt 25% portfellist). Mintosest jagada kolmandik raha ümber Estategurusse või mujale ühisrahastusse. Väljuda ASAP lõplikult Crowdestate-ist ja Omarahast. Sest ma tean omast käest, mida tähendab ülehajutamine ühisrahastuses.

\"\"
Liighajutamine

Nüüd väike kõrvalepõige ehk afäär uue turulepressijaga. Afäär, sest mina lubasin kajastada ja nemad lubasid raha. Pärast võtan raha ja kajastuse kaotan ära 🙂 Disclaimer: Nali.
Mitte kaua aega tagasi ilmus turule selline portaal nagu Income Marketplace, mille tegevjuht ja asutaja Kimmo Rytkönen võttis julguse võrrelda vastloodud ettevõtmist Mintosega. Veelgi enam, on Income Marketplace-is väidetavalt investorite kapital paremini kaitstud kui Mintoses. Võtaks ette ja räägiks paari sõnaga, mis koht see selline on ja miks nad nimetavad end 3. generatsiooni P2P ühisrahastuse ettevõtteks.

Seda ambitsioonikat ettevõtmist juhib selline mees nagu Kimmo Rytkönen. Kes ta õieti on? Kimmo kohta on üllatavalt palju avalikku infot ja ega ta ise ka liialt tagasihoidlik pole püsides kenasti pildil. Kimmo on ise investor, startup-ide asutaja ja üldse fintech-i alal tegija. Income Marketplace-i asutajaliikmed on muuseas käima tõmmanud Mintoses sellise laenupakkuja (LO) nagu Aasa. Kimmo on olnud ka kaasasutaja Indoneesia fintech ettevõttes Tunaiku, mis on kohaliku börsil noteeritud Bank Amari toode. Ühesõnaga spetsialiteeti ja kogemust selles valdkonnas on ilmselt omajagu. Teisi avalikke Income Marketplace-i meeskonnaliikmeid saad vaadata nende kodulehelt siin.

\"\"
Boss

Kuna investoreid alati intrigeerivad huvide konfliktid, siis olgu öeldud, et juhtkond omab osalust ühes laenukontoris (ClickCash) ja seda ca. 12% ulatuses. Mis on väga okei võrreldes Mintosega, kus Aigarsil ja tema kolmel sõbral on käpp suurelt sees nii Mintoses endas kui ka päris paljudes seal raha kaasavates laenukontorites. Kes ei mäleta, võib järgi lugeda siit.

\"\"
Laenukontorid portaalis

Mõne sõnaga turuplatsi olemusest ka. Täna vahendavad nad laene kolmelt laenukontorilt. Üks Soomest, üks Indoneesiast ja üks Brasiiliast. Soomega on kõik selge, küps majandus ja paikaloksunud regulatsioonid. Brasiilia ja Indoneesia puhul on kogu fintech kasvupotentsiaal ilmselt alles ees. Vähemast on need vähesed 3 kontorit juba ära hajutatud üle maakera.

\"\"
Laenukontorite statistika

Eraldi mingeid tasusid investeerimise eest kasutajalt ei võeta. Investeerida saab nii käsitsi kui ka automaatselt. Portaal oma välimuselt meenutab kangesti Mintost (piisavalt lihtne ja arusaadav, kuid põhjalik), mis on minu jaoks jumala okei, sest sedasi ongi lihtsam orienteeruda. Investeerida saavad nii jae- kui ka institutsionaalsed investorid. Lubatud NAR jääb 7-12% vahele. See on mõistlik, arvestades lubatavat paremat investorite rahade kaitset kui pelgalt meile tuntud \”buyback guarantee\”-d . Mäletate, mis sai buyback-ist Mintoses 2020. aastal? Sai see, et paljudele investoritele jäid tühjad pihud ja p***uhais. Mitte, et ma siin Mintost tahaks maha teha või midagi sellist, vaid me oleme olnud korduvalt tunnistajateks, et risk realiseerub seal, kus tema realiseerumist hinnatakse pigem madalaks. Income Marketplace püüab siinkohal väikestviisi revolutsiooni teha.

Finantsjulgeolek
Kahtlemata kõige olulisem element igas raha käitlevas ettevõttes. Kuidas on meie raha paremini kaitstud Income Marketplace-is võrreldes teiste konkurentidega?

Skin-in-the game e. oma nahk mängus. Lihtsalt öeldes, kui palju on laenukontor sunnitud panustama oma kapitaliga laene välja andes. Mintose näitel on see olnud tavaliselt 5-10%. Income Marketplace-i laenukontoritelt nõutakse aga tunduvalt kõrgemat määra. Viimati 34-49% vahel.

Junior Share – Ma ei teagi, mis oleks eestikeelne vaste sellele mõistele, aga muidu tuntakse seda kui madalama prioriteetsusega osaku/aktsiana. Teisisõnu osak/aktsia, mille valdaja nõudeid täidetakse viimasemas järjes võrreldes tavapärase osaku/aktsia omadega. Income Marketplace-is mõeldakse selle all laenukontori portfelli osa, mis kuulub laenukontorile endale ning millesse meie investeerida ei saa. Madalama prioriteetsusega osak on see selle tõttu, et probleemide korral makstakse esimesena tagasi investorite osa ning alles seejärel laenukontori enda investeeritud osa (kui midagi üle jääb). Ühisrahastuse laenutingimuste kohaselt peetakse Junior Share-i tagatiseks.

Näitena: Kui laenukontor omab investeeringutest 10% Junior Share-i ja investorid ülejäänud 90%, siis investorite 90% makstakse tagasi eelisjärjekorras ja alles siis laenukontori 10%.

Cashflow Buffer – Otsetõlkes \”rahavoo puhver\” on mehhanismide kogum, mis võimaldab kaitsta investorite raha. Kui laenukontor läheb defaulti võtab Income Marketplace laenude teenindamise üle ning kogu portfellist saadav tulu (sh. Junior Share) kasutatakse investorite nõuete katmiseks. Näiteks, kui laenukontor \”A\” väljastab 1000 laenu ning läheb pankrotti, siis võtab Income Marketplace laenud üle. Väidetavalt on asukohariikides sõlmitud lepingud asutustega, kes tegelevad laenude sissenõudmisega. Selle osas tahaks muidugi saada täiendavat infot… Seega, kui ülevõetud 1000-st laenust on maksejõulised vaid 800, siis kogu \”üleliigne\” tulu 800 laenult ja Junior Share-i poolt saadav tulu lähevad 200 probleemse laenu katteks. Sedasi saavad kõik investorid lihtsasti vähemalt oma põhiosa tagasi.

Niisugust kaitsemehhanismide kihilisust pole mina veel ühisrahastuses kohanud ja nii väidavad nad ka ise:

CONCLUSION:


There is no other marketplace for investing in loans that would have the same level of security that the Junior Share and Cashflow Buffer together provide for investors. We strongly believe that due to these features, Income is currently the safest marketplace for investing in loans.

Kokku võtan selle lühikese tutvustuse selliste mõtetega:
Income Marketplace täidab minu silmis seda kõige õigemat nišši P2P turul. Pakkudes konkureerivat tootlust (7-12% aastas), astutakse seejuures uusi samme investorite kapitali kaitsmiseks läbi CashFlow ja Junior Share mehhanismide juurutamise ning läbipaistvuse saavutamise. Lisaks parendatakse meile varasemalt tuntud eelmise generatsiooni meetmetid (Buyback, due-diligence, skin-in-game, pledge, jm). Seejuures peame invesotritena aktspteerima, et investeerimisvõimalusena on see platvorm uus ja track record-i kogumine võtab aega. Kuna risk ja tootlus käivad käsikäes, siis praegu pakutakse uute investorite kaasamise eest ka rohkem boonust. Kui ma ei eksi, siis praegune soovituskampaania kehtib kuni selle aasta lõpuni.

Kampaania järgi makstakse sulle 1% sinu kutsutud sõbra esimese 30-päeva investeeringu summast. Lisaks saab ka su sõber sama suure lisaboonuse. Kui tahad minu sõber olla, siis kasuta regamisel koodi \”HUNT01\”. Avatud ka affiliate programm, kus viitaja saab 10€ + 1% iga registreerinu pealt. Soovituskampaania tingimused detailides:

Ja selleks, et asi aus oleks, panin oma esimese 250€ sinna ringlema. Kui värk meeldima hakkab, panen juurde. Et mul peaaegu meelest läks, siis minu meelest väga kihvt on see, et neil on olemas ka Youtube kanal, kus on videoõpetused kõigest sellest, kuidas registreerida, seadistada portfelli, investeerida jms. Nö \”for dummies\”.


Viimaks panen paika selle aasta finantsvabadusrongi teekonna lõppeesmärgid. Fakt on see, et vaba raha jääb mul üsna pea igakuiselt vähemaks. Miks? Selle uudisega tuleb Rahahunt välja üsna peagi järgmises postituses. Aga tahan, et aasta lõpuks oleks:

 1. Portfell kahekordistunud ja väärt 30K
 2. Käivitada väärtust loov ja tulu toov ettevõte
 3. Aasta lõpuks passiivne rahavoog vähemalt 150€/kuu

Ongi nagu kõik. Naudi padja jahedamat poolt ja näeme peagi!

Rahahunt.

12 thoughts on “Kilekotina investeerimistuultes – kaks aastat.”
 1. Väga mõnus lugemine oli. Hea näha, et põhieesmärgid said täidetud ning jään huviga jälgima, kuidas 30k piir läheneb. Uutesse ühisrahastusportaalidesse hetkel panustama ei hakka (see karikatuur oli spot-on), aga mulje jäi Income Marketplace’st hea.

  1. Tänks kaasa rullimast!
   Sa kuskil sots. meedias ka figureerid? Pole sind vist varem kohanud. Ma ei tea kui realistlik see 30K päriselt on sel aastal, aga ma vähemalt püüan eks. Income Marketplace bossiga on saladuskatte all plaanis väike intekas ka teha, et saaks valusatele kohtadele kohe avalikult vajutada 🙂

   1. Turud saavad selle 30k osas palju kaasa rääkida ilmselt, olgu siis kas negatiivselt või positiivselt. Meieni jõuab see Income Marketplace intekas ilmselt kirjalikus vormis?

    Mis puutub minu figureerimisse, siis hakkasin taas blogima ja püüan esialgu igakuiste ülevaadetega harjumust tekitada. Kui see paigas, siis teen järgnevad väiksed sammud. Ei hakka endale siin reklaami tegema, aga kui tõesti huvi, siis rahajuttude lehelt leiab minu blogile viiteid igakuiselt.

    Igal juhul tänan huvi tundmast! 🙂

    1. Mhm no lahe, ma nüüd jälgin su tegemisi 😀
     Intervjuud tahaks ikkagi välja pressida videoklipi kujul külastades nende kontorit; see kirjalik värk on alati selline, et ei tea kes küsimuste ja vastuste taga tegelikult oli . . .

 2. Tere Rahahunt! Kui tohib küsida – mis on sinu portfelli suuruse eesmärk ja aastase passiivse tulu eesmärk, et loeksid end finantsvabaks? Kui kaua arvad, et sul sinna jõudmine aega võtab? Jõudu!

  1. Hei! Kõik küsimused on teretulnud. Tead ma polegi kunagi mõelnud portfelli suuruse mõttes pikaajalisele eesmärgile. Kui ma teaks, mida homme hommikusöögiks teha, siis oleks ka juba väga hästi 🙂 Tegelikult on nii, et ma ei julge veel öelda, kui suur võiks portfell olla 10 aasta pärast, kuna iseenda track record on nii lühike, et realistlikku projektsiooni on raske objektiivselt arvutada. Et (täna) lahedalt ära elada, siis tahan, et passiivne tulu võrduks vähemalt eesti keskmise palgaga. See katab kõik mu põhivajadused, kohustused ja kuu lõpus jääb paar viilu vorsti üle ka. Olgu mainitud, et lähiaastatel kavatsen veidi enam keskenduda väärtuskasvule kui et rahavoole, et portfelli jõudsamini kasvatada. 2019. aasta aprillis arvutasin välja, et kui elu jätkub vanamoodi, siis palgatööst vabanen 8-9 aasta pärast. Tänase seisuga on mul siis jäänud 6-7 aastat. Hirm tuleb peale . . . Tänks!

   1. Lahe! Ma ise arvutasin natuke – kui eesmärk on saada Eesti keskmist palka, ehk siis nii 1500 EUR kuus / 18000 EUR aastas, siis klassikalise “4% reegli” järgi peaks portfelli suurus olema nii 450k. Mina ise (ja mõned eksperdid ka :)) loevad juba 4% reeglit liiga konservatiivseks, ma ise näiteks arvutan 6%-ga – siis piisaks 300k suurusest portfellist (ehk siis eeldame et 6% sellest võid iga aasta ära tarbida, ja sama palju kasvab ta baassumma pealt juurde). Praegust hoogu vaadatest tundub täiesti tehtav 6-8 aastaga! Hoian pöialt 🙂

    1. Eks see ole nii, et ambitsioon peab olema veits suurem kui võimalikkus. Ma julgen arvestada isegi kuni 8%-ga. Loomulikult peab lõviosa varasid olema päriselt rahavoolised selleks ajaks, et eesti keskmist kätte saada. Ja praegune hoog on väiksemate tagasilöökidega olnud numbrites täitsa rahuldav, kuid mida summad suuremaks, seda vähem tahaks riski võtta. Ja no rahajumal võib alati finantsvabadusteekonna rööpad majanduskriisiga katki teha 😀 Aga ma tänan toetamast, see annab motti juurde!

 3. Tere Hunt,
  Minu küsimus ei lähe küll otseselt kokku antud postitusega, aga kas sina jagasid või on sul näpunäiteid kuidas aegaajalt Mintos-es nö. inventuur teha?

  1. Hei, kunagi oli videoõpetus ka jah, aga vahepeal on Mintos facelifti teinud ja vana ei päde. Pole jõudnud uut juhendit veel teha. Tänks, et meelde tuletasid muidu! Võtan ette . . .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga