Nonii vandersellid, mul on mega hea meel sünnitada siia ühte järjekordset kirjatükki. Ma olla võlgu paar postitust, kuid võlg on ju võõra oma? Aga eks vaimsest võlast on niisama oivaline lahti saada, kui mõnest kodu- või autolaenust. Kuna ma päris kõike ei mäleta, mis vahepeal tehtud on, siis teeme lühidalt ja konkreetselt. Ja järgmine kord püüan ehk vähe põnevamalt esineda. Tead, mis on minu möödunud kuude ühine nimetaja? Jah, jälitajate (jälgijate) ootamatu tulv. Ilmselt on tegemist ringiluusivate pensioni väljavõtjatega, kes peagi ootamatult \”rikastuvad\”. Aga mine sa tea. Igaüks teeb oma valikud ise ja süüdistab selles pärast ainult iseennast (kui pole just ülalpeetavaid, kes täisealiseks saades sind viletsa finantsseisu eest ka süüdistavad).

Päevakorras:
1) Minu rahaline seis (kõigi lemmik)
2) Märkimisväärseid muutusi portfellis
3) Kasulikud teadmised ja instrumendid

4) Kuidas edasi?

Nendele, kes kaugemale lugeda ei viitsi, räägin rahajutud kohe ära.
Kui ma mitme kuu numbrid kokku lõin, siis sain aru, et on põhjust šampuse avamiseks. Mäletad, kui ma kirjutasin aasta tagasi, et järgmise aasta üks eesmärkidest on 15000€ väärtusega portfell? Halleluuja, ongi tehtud! Ebareaalne. Alles detsembris vaatasin, et portfell on vaesed 10k väärt ja järel on kõigest 4 kuud (!) ehk oleks vaja 1250€ kuus kasvu, et mai kuuks olla joonel. Ja siin ma olen – vapper nagu rahahunt ikka. Ma ei hakka kõiki sente lahti kirjutama, sest neid on suht tüütu arvutada. Üldine seis on selline, et väärtuskasv on olnud meeletu. Seda eelkõige väärtpaberite ja krüpto arvelt. Ka rahavood on hakanud stabiilselt suurenema (detsember 53€, jaanuar 56€, veebruar 57€ ja märts 66€).

Nendele, kes on värsked lugejad, siis tuletan meelde, et põhilist rahavoogu toodavad rahahundile ühisrahastuses: Mintos, NeoFinance, Omaraha, Estateguru
ning dividendi/väärtuskasvu annavad väärtpaberid:
Tallinna Sadam, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Vesi, Baltic Horizon Fund, LHV, Coop Pank, Pfizer Inc, Viatris Inc, Apple Inc, ON Semiconductor Corp.
Lisaks kasvavad pärmtaignal krüptovaraklassist: Change Invest ja ADA (Cardano).

Detsembri ja märtsi portfelli vahe on uskumatud 4671€, mis on 1167€-t kuus. Konkreetselt märtsis kasvas portfelli väärtus 890€ võrra, millest 66€ on rahavood ühisrahastusest ja Pfizer Inc dividendist ning 824€ väärtuskasv aktsiate ja krüpto vallas. Märtsis investeerisin juurde vaid 50€ lapse kasvukonto kaudu. Lapse kasvukonto (portfelli väline) on väärt juba 1623€, millest 277€ on teenitud tulu. Keskmine soetushind on 79€ ning hetkel osaku turuhind 95,44€. Tootlus alates eelmise aasta veebruarist on 20,57%. Portfelli on valitud üks indeksfond: VANGUARD FTSE ALL-WORLD UCITS ETF. Rohkem rahul ei saagi olla 🙂

Praegune rahahundi päris oma portfelli seis on selline (15309€, millest 3846€ tulu):

\"\"
15309€ märts 2021 seisuga.

Demotivaator: Tuletan kõikidele rahapompsudele ja muidulugejatele meelde, et rahahunt on keskmisel riigipalgal, võlgu pangale kodu ja auto eest, peab ülevalt last ja kassi ja sõidab muuseas tsikliga (sest see viib mõtted mujale). Kõige selle valguses, püüab rahahunt ikkagi säästa ja investeerida, elades seejuures väärikalt, tervislikult ja sportlikult ning lubades endale pühapäeval sauna kõrvale ühe õlle. Peagi saab rahahundil täis 2 aastat investeerimise alustamisest. Suuri eesmärke on endiselt kaks: rahalise vabaduse saavutamine ning lapsele täisealiseks saamisel 60 000- 70 000€ stardipaketi kogumine. Mõni kuu leian mõned sajad eurod investeerimiseks, mõnel kuul pole aga üldse vaba raha. Eelnevad finantsteadmised rahahundil puuduvad. Tavaline keskharidusega tegelane.

Okei, tagasi päris asjade juurde. Portfell on kõikunud nagu kevadised ööpäevased temperatuurid ning on lõpuks pisut konsolideerunud. Peaaegu veerand portfellist moodustab juba krüpto. Ma pole eriline fänn ega tea sellest just kuigi palju, aga ilmselgelt on krüpto tulnud, et jääda. See on modernne varaklass, temas on palju spekulatiivsust, ta on volatiilne ja üsna riskantne. Mina näen selles lihtsalt võimalust hüpata varakult rongile ja saada kasvust osa. Kui näiteks Change Invest (CNG) kasvab 3820% aastas või ADA (Cardano) 3340% aastas, siis miks mitte saada sellest osa? Lihtsalt isutekitajaks: sinu 1000€ x 3820% = 38200€ aastas.
Teisalt on enamik mu aktsiaid väljunud põhjatust kukkumisest ning toretsevad roheliselt. Ainukesena on miinuses veel Tallinna Sadam. Aktsiatest rääkides, siis USA börsil müüsin ära VTGN (Vistagen Theraputics) väikese kasumiga ja ostsin esimest korda AAPL (Apple Inc) aktsiat 200€ eest.
Ühisrahastuse vallas olen lõpuks suutnud väljuda Reinvest24-st. Kõik – finito! Crowdestate-is on veel 200€ õhus, aga loodan ka sealt varsti välja saada. Ei jaksa nii paljudes portaalides asju jälgida. Siit ka väärt soovitus alustajatele: ära hajuta üle, vaid vali esimese hooga 3-5 head investeerimisvõimalust korraga ning püsi nendes.

Nüüd minu lemmikrubriik – kasulikud teadmised. Esimese koha saab Peetrikese tasuta üürilepingu näidis. Mulle sümpatiseerivad inimesed, kes ei ole ülemäära kadedad ega küsi iga asja eest rahhi. Kuigi mul pole veel kinnisvara, siis vaatamata sellele hoian tema tasuta materjali alles juhuks, kui seda tulevikus vaja peaks minema.

\"\"
Peeter Pärteli tasuta üürilepingu näidis

Teisele kohale paneme ajutise e-maili (temporary e-mail või disposable e-mail). Oled vahest tahtnud kuhugi lehele registreeruda, kuid samal ajal vältida rämpsposti? Tahad aega kulutamata ajutist e-maili, millele saadetaks kinnituskiri, kuid ei taha enda e-maili ummistada? Tahad lihtsalt privaatsust? No palun väga, võta näitaks temp-mail.org teenus või guugelda teisigi.

\"\"

 

 

Lõpetuseks mõtteid tulevikuks. Rahaline seis on selline, et suuremeelse mööbli ja uuema (suurema) auto ostuga tuli minna meelerahu fondi kallale, mis on vähenenud 4000€ peale. Mis tähendab, et olen 2000€-ga miinuses ja on vaja tagasi 6000€ peale saada. Tulenevalt sellest võib juhtuda, et aprillis ühtegi investeeringut ei tee, vaid hoian raha meelerahu fondi taastamiseks.
Jätkuvalt tahan tasakaalustada ühisrahastuses portaalide osakaalu ehk vähendada kapitali Mintoses ning seda ümber jagada teiste portaalide vahel. Krüpto saab max 25% portfellist. Aktsiapakk on hetkel 28%. Luban kosuda vajadusel 50%-ni. Vähemalt senikaua, kuni kinnisvara portfellist puudub. A jah, oleks märtsis peaaegu täitnud nii kinnisvara soetamise kui ka ettevõtte loomise eesmärgid. Tahtsin osta ühte garaazi, et seda läbi loodava ettevõtte välja üürida, aga noh . . . keegi jõudis ette. Mis seal ikka, tulevad uued ja paremad. Investori parim sõber on aeg! Ettevõtte loomisest vist ei pääse nii või naa, sest 20% eraisiku tulumaks on ikka räme röövimine.

Lühidalt ongi kõik, järgmine kord põnevamalt! Püsi lainel Instagramis või Facebookis!

Rahahunt.

19 thoughts on “Ootamatult pärmil pondunud kvartal.”
 1. Jee rahahunt is back!

  Tore näha et Sinu portfell nii ilusti kasvanud. Väga motiveeriv. Olen siin binance ja change ise kasutaja ka teinud aga pole coine ostnud veel. Ma ei teadnudki et Changeinvest on ise ka coin. Ning kiire guugliga ma ei leidnud mis on StartUP millesse oled investeerinud?

  1. Kihvt on olla tagasi rööbastel jah. Binance on vist suht popp Coinbase kõrval? Mul pole kumbagi olnud, aga kõik räägivad nendest…
   CNG on jah miskit token. Et saab osalust läbi CNG või läbi Funderbeami osaku. Seejuures on CNG 1,5x odavam kui osak Funderis. Septembris peaks vist kõik CNG-d konverteeruma päris osakuteks.
   StartUppidest on Funderbramis Mulieres ja Fundwise-is Handies. Sümboolsed investeeringud, et õppida seda varaklassi paremini tundma.
   Mis coine sa kavatsed soetada kui saladus pole?

   1. Binance tõesti väga popp.
    DOT ja ADA mõtlen osta ja äkki ethereumi kunagi. Ethereumiga mul arusaamatus mis saab sellest kui ethereum 2 varsti valmib. Krüpto keeruline maailm ikka.

    Mis platformi läbi ise soetasid krüptot?

    1. DOT on endalegi silma jäänud varasemalt. CNG on ikka läbi Change. ADA oli algul ka Change-is, aga hiljem ostsin päris rahakotti (Daedalus).

  1. No suuresti on äpp nagu maakler, kes hoiustab su ostetud valuutat sinu eest. Ehk ei pea võtmete jm kadumise pärast muretsema. Kuid samas ei ole sellisel juhul valuuta otseselt sinu hallata. Rahakotiga on raha sinu rahakotis. Ise otsustad, mida, kuna ja kuidas sellega teha. Hea võrdlus oleks ehk pank. Kuni su palk on pangakontol, on pangal sellele ligipääs. Kui su palk on sularahas sinu rahakotis, siis pank seda kätte ei saa 😀 Ja no mingid muud hüved ka (guugelda näiteks “staking pool”). Mõlemal krüpto hoiustamise lahendusel on omad plussid. Maitse asi ma ütleks.

  1. Change ikka jah, spread on küll suur, aga tasud võrreldes binance, coinbase, krakeni vms olematud. Ja noh toetan kodumaist 🙂 Lisaks osalus Change-is endas läbi CNG tokeni, mida nad äpis pakuvad.

 2. Huvitav saab olema jälgida sinu edasist käekäiku, sest üsna sarnane investeerimisprofiil endalgi, nii sellega alustades 2019, portfelli suurusjärk kui ka investeeringud üsna sarnased ja ka sissetulekud peaks samasse auku olema. Teadmised kõigest suht nullilähedased 😛 Alles hiljuti astusin ka krüpto maailma Change’s CNG ostes ja mõnda krüptot juurde, tunne on selline nagu oleks rongilt õigel hetkel maha jäänud aga noh parem siis juba hiljem järgmise rongi peale astuda kui üldse rongijaama passima jääda. Kõigilt inv.blogijatelt on midagi õppida ja kõrva taha panna aga eriti põnev ongi jälgida just nö keskmist eestlast nagu isegi, et kuhu välja võib jõuda sel investeerimise teekonnal. Järgmisi Rahahundi postitusi ootama jäädes…

  1. Jess, tere kaaskannataja 🙂 Tundub, et meiesuguseid on veel, lihtsalt ei ole endast veel avalikult märku andnud. See annab suht palju motti, kui tead, et pole oma teekonnal üksi, eks?
   Kui kord rongil oled, siis enam maha ei jää. Kui just vahepeal jaamas lõpparvet ei tee ja maha ei hüppa. Mõni päev oled lihtsalt paremates vagunites kui teistel päevadel. Me oleme päeva lõpuks ju nagu liitintress – mida rohkem meid on, seda rohkem me investeerimispisikuga lähedasi nakatame.
   Mulle meeldivad ka rahapompsud, kellel jagub finantsväljakutseid igaks päevaks. Igav on jälgida sellist kontingenti, kes tulevad eetrisse stiilis: “hakkasin ka investeerima; esimene kuu panin sisse 20000€ ja muidu olen kahe firma boss ja palk on ka kolm Eesti keskmist”.
   Tänks toetajaskonnaga liitumast!

  1. Tänks.
   Sain töökaaslasega diili. Tema andis mulle osa oma AAPL aktsiatest makseta väärtpaberikorraldusega ja mina maksin ainult turuhinda ning vastutasuks vahetasin ta autol rattad ära.

 3. Tere Hunt 🙂

  Mind huvitab, kui saladus pole milliselt börsilt selle VANGUARD FTSE ALL-WORLD UCITS ETF valisid? Mul SWEDIs konto seal pakub VANGUARD FTSE ALL-WORLD ETF AMS. Ei ole seda UCITS sees. Vaatan et niipalju võimalusi on seda osta. Dollarites kauplemist väldiks…

  1. Hei!
   Ikka US börsilt, sümbol (VWRL). Ostan läbi LHV. Kuigi vaatasin SWEDis on ta ka täitsa olemas!
   Ega sellel sinu viidatud Amsterdamis kaupleval variandil suurt häda pole. Lihtsalt aasta ja ka perioodi kasv tavaliselt ca 1% madalam kui US börsil kaupleval samal ETFil.
   Fondi kogukulu võrdluses oleks SWED isegi gramm odavam (LHVs 0,22%, SWEDis vist 0,2%.)
   Minu jaoks on see lisa 1% pikajaliselt oluline, kuna fondi investeerimise horisont on vähemalt 20 aastat. Ja valuutat konverteeri LHV kasvukonto raames automaatselt 🙂

   1. Tänan info eest. Tuleb ikka ka see LHV kasvukonto lisaks teha. Palju on räägitud, et lihtsam asju ajada.

 4. Üks moment veel: Kas valuuta konvekteerimisel (k.a automaatselt) makstavad tasud on nii kaduväiksed, et see 1% madalam kasv AMS börsil tasub ikkagi ennem võtta US börsilt?

  1. See on hea küss. Ma pole täpset numbrit kunagi välja arvutanud. Üldiselt on nii, et LHV ei kasuta EU Keskpanga ülekurssi vaid turukurssi. Teisisõnu tasu ei võeta konverteerimise eest, vaid tasu on peidetud viletsama ülekursi sisse. Kui ma viimase neljapäeva tehingut vaatan siis vahe Keskpanga kursiga on ca 0.6%. Üleelmisel neljapäeval oli peaaegu üks ühele. Kindlasti mõju kogukulule/tulule on olemas, kuid kas ta sööb terve % ära? Tõenäoliselt mitte, kuid kinnituse saamiseks võik mõni päev kogu aasta konverteerimised üle vaadata küll…
   Tänks provotseerimast

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga