Source: goworldtravel.com

“Pressure makes diamonds” – nii ütles kunagine ameeriklasest väejuht George S. Patton Jr. Pinge vormib teematid või kuidagi nii? Väga kena ütlus, millel on nii otsene kui ka ülekantud tähendus. Ainult, et vahepeal võib juhtuda, et pinge litsub sind pannkoogiks.

Mul on olnud trükkimisest üksjagu pausi. Lihtsalt – üks hetk kasvasid asjad üle pea ning elus tuleb teha valikuid. Minu valik oli, et pere enne ja kõik muu hiljem. Nüüd, kus igapäevaelu on jälle mõnusates rööbastes, võtan tuurid üles ja taasavan oma blogijutustused 🙂

Selle sissejuhatava postituse teen hästi lühikese ja selgitan rutates, mis kõik oluline on vahepeal sündinud. Let’s go.

Nagu näed, siis olen kolinud uuele aadressile (jah, seal lehel on veel näpukaid, aga ma iga päev vaikselt nokitsen). Kõigil mugavam kasutada ja jääb ehk lihtsamini meelde ka. See oli tegelikult üks verstapostike ettevõtte loomise teekonnal. Keda dementsus veel külastanud pole, siis mäletab, et ammu viimases jutustuses rääkisin ettevõtte loomise mõtetest. Nüüd on pea aasta möödas, varad on kõik kanditud ettevõttesse ja hiiresammul, et end puruks mitte tõmmata, olen edendanud ka ettevõtte põhitegevusala. Tegemist on rendile andmise valdkonnaga – mida või keda ma rendin, seda ma muidugi ei ütle. Huvitav, kas eskordi teenus kuulub ka rentimise alla? Rendiks ennast nädalavahetuseks välja? Kõlab veidralt.

Ettevõtte sünnitusvalud on suuresti möödas. Ütlen kohe ära, et raamatupidamist teen SimplBooksis. Algul üritasin teha selles riigi poolt vabavaralises e-arveldajas. Ma kulutasin päevi päevade järel, et fa*ing aru saada, kuidas see töötab. Ja kuna ma olen olemuselt maksimalist, siis mida aeg edasi, seda pöörasemaks see väljakutse “teen ise ära” läks. Ma lugesin kogu üliigava juhendi läbi algusest lõpuni ja mis sa arvad, kas see aitas? Ei miskit. Olles peaaegu loobumas raamatupidamisest, komistasin otsa sellisele tarkvarale nagu SimplBooks. Mõtlesin, et hullemaks nagunii minna ei saa, seega sõidame!
Ja oh seda orgasmi, kui selgus, et nullist on siiski võimalik lihtsamat raamatupidamist ise korraldada. Kui super lühidalt kirjeldada erinevust kahe keskkonna vahel siis e-arveldaja oleks nagu trükimasin ja SimplBooks oleks nutitelefon. Õnneks on nüüd kõik jonksus ja õpin aegamisi raamatupidamistarkusi juurde. Hiljem kunagi räägin lähemalt sellest SimplBooksist.

 

Varad. Varadega on seis umbes selline, et kokku on portfelli väärtus hetkel ca.  47000€ jaotudes umbes nii:

Üksikaktsiad: ~10000€ (Lockheed Martin, ON Semicondurctors, Alphabet, Enefit Green, LHV Pank, Coop Pank)

Fondid: ~20000€ (iShares Nasdaq 100, iShares MSCI ACWI)

Ühisrahastus: ~6200€ (IncomeMarketplace, Omaraha, Mintos)

Osalus: ~1000€ (Isekallur OÜ, Duuabl OÜ)

Krüpto: ~1300€ (NFT-d, COPI token)

Lapse kasvukonto: ~4000€ (VWRL)

Vaba raha: ~5000€

Suur reform on toimunud aktsiate/fondide kasuks ja ühisrahastuse kahjuks. Krüptovaluutad on sisuliselt likvideeritud, on näpuotsaga NFT-sid.

Võibolla jäi midagi nimetamata, aga hetkel ma lõpetan portfelli reorganiseerimist ja ehk järgmine kord saan detailsemaks ka minna.

Muudest investeeringutest võib välja tuua päikeseelektrijaama. Osa investeeringuid tuli ohverdada päikesepargi kasuks. Nüüd on kodumajapidamine 9 kuud aastas kaetud tasuta elektriga ja ülejääki müün tagasi võrku, mis laekub ettemaksuna. Selle eest tasun talvekuudel võrgust ostetava elektri eest. Seega – põhimõtteliselt ma ise elektri eest midagi ei maksagi. Ja minu kodu puhul tähendab elekter lisaks argitarbimisele veel sooja vett ja sooja tuba, kuna maja toidab maasoojuspump. Kokku läks see krempel maksma veits alla EUR12K. Järgmised paarkümmend aastat peaks saama laadnamalt elada. Äkki peaks vaatama ka elektriauto suunas? Või vähemalt hübriid?

Muudest afääridest ei hakka siia pikalt jutustama, kuna vahele jäänud periood on liiga pikk. Lühidalt öeldes on nii, et palgatöö on mind viimase aasta jooksul viinud kohtadesse ja olukordadesse, millest võiks terve raamatu kirjutada. Hetkel tõmban hinge ja loodan, et ehk saab mõnd aega Eestis kevad-suve siiski nautida 🙂

Järgmiste ütlemisteni.

Rahahunt.

Ahjaa – tuludeklaratsioon on ikka veel esitamata . . .

 

Related Post

2 thoughts on “Tagasi rööbastele”
  1. Hei,
   Kaudselt on sellised instrumendid kättesaadavad näiteks Fundwise kaudu, mis ongi päris okei osalauspõhine ühisrahastuse lahendus.
   Mõningal määral saab seda teha ka Funderbeamis, kuid seal on üldiselt raha tõstvad idud, mitte niivõrd edukad ettevõtted ja riskid on kõrged.
   Muus osas olen kirjutanud otse ettevõtetele, kelle edukäigust tahaks osa saada ja kes ei kauple börsil või ei kaasa avalikult raha. Ühel korral olen ka juhuse tahtel tutvuse kaudu saanud ühe ettevõtte optsioone soetada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga