\"\"

Enesele märkamata on möödunud juba mitmes puhkusenädal. Eelmisel kuul vedas nii ilma- kui ka finantsprognoosiga. Oli päikest, äikest, dividende ja intresse. Sissejuhatuseks aga jutustan lühidalt mõtlemapaneva episoodi poeskäigust. Nädalapäevi tagasi sattusin kohaliku poe kassajärjekorda ühe pealtnäha parimates eluaastates proua seljataha. Kuna oli parasjagu üsna kiire, siis nihelesin juba oma kaupasid lindile panna ja aeglasevõitu eesseisja tekitas kerget ebamugavust. Proual oli lindil liitrine piim ja eraldaja taga veel pooleliitrine purgis õlu. Tema püüdlused kaardiga tasuda osutusid edutuks, piimaraha polnud. Käiku läksid rahakotist loetud sendid. Teadagi maksis õlu enamvähem sama palju, mistõttu hakkas mul juba huvitav, kuidas selle eest tasutakse? Mõninga taskutes sorimise järel ilmus proua käe vahele taaratšekk: \”Kas saab pool tasuda kaardiga ja pool taaraga?\” Kassiir harjununa igat sorti külastajatega lõi tšeki läbi ja andis 20 senti tagasi. Proua võttis selgelt rõõmsamal meelel on õlle, piima ja ütlemata midagi sammus väljapääsu poole . . . Ulatasin muretul pilgul vaatavale pisipojale tema smuuti keerutades endamisi peas mõtteid, et kuidas ühel pealtnäha tavalisel kodanikul rahaasjad nii korrast ära on? Veel aasta tagasi poleks ma sellest ehk väljagi teinud, aga nüüd, kus rahatarkust on rohkem kui kunagi varem, märkan tahes tahtmata niisuguseid olukordi. Tahaks öelda, et igaüks teeb oma valikud elus ise, kuid minulgi läks pea 10 aastat tööelu aega, enne kui sain sõbralt tõuke oma rahaasjad igaveseks käsile võtta. Ja ma väga loodan, et minu blogi innustab minusuguseid lihtsurelikke tegema paremaid finantsotsuseid ja ennast distsiplineerima. Ära kurat osta õlut, kui raha niigi ei ole! Vaesus ei ole minimalism.

Agenda:
1) Finantsülevaade möödunud perioodist
2) Uus aktsia portfellis
3) Minu investeerimise ajajoon
4) Reivest24 järjekordne veidrus

Maikuu tabelit eraldi postitama ei hakka, lisan vaid tulemuse: 78,58€, mis kogunes põhiliste ühisrahastusportaalide intressite arvelt. Dividende mai kuus ei laekunud. Kokku investeerisin juurde 350€, mis jagunes järgnevalt:
• 250€ Mintosesse
• 50€ NeoFinance-isse
• 50€ lapse kasvukontole

Juuni tulemus parenes eelmisega võrreldes märkimisväärselt, tuues tagasi koju 131,47€, mille üle on mul ütlemata hea meel. Kui välja arvata kunagi pettust teinud Kuetzali (kuhu mul jäigi 100€ kaduma), siis oli juuni TOP1 sissetulekute osas.

NimiInvesteeritudKoguväärtusKasum Kasumi kasv (juuni)XIRR
Mintos4,6305,14651611.14%#NUM!
Omaraha1001171717.00%24.1%
Reinvest24150163138.67%6.5%
Crowdestate581630498.51%8.4%
NeoFinance1902142412.39%29.7%
Monethera00429.40%45.4%
EstateGuru449467183.92%8.7%
TSM1T69769700%
CPA1T34934900%
LHV1T38138150%
TKM1T919180%
TVEAT700700520%
Kokku8,3188,95474410.15%#NUM!

Juunikuu kaks parimat rikastajat olid Mintos (60€) ja Tallinna Vee aktsiate dividendid (52€). Teistest laekus ootuspäraselt. Väärt on ehk mainimist Reinvest24, kes tavapärase 49 sendi asemel maksis 7,56€, kuna üks projekt lõpuks realiseerus ning tagastati põhiosa ja kapitalikasvuga tekkinud kasum. Juuli alguseks on lapse kasvukonto väärtus 548€, millest 500€ on sissemaksed ja 48€ dividendid ja väärtuskasv.

Juunis investeerisin juurde 807€, mis on ühtlasi üks suurimaid investeeringuid ühes kuus (eks sai palgatööd ka rabatud):
• 726€ Tallinna Vee aktsiad
• 31,20€ Coop Pank aktsiad
• 50€ lapse kasvukonto

Investeerimisvõimaluste osas jätkan väljumist Crowdestate-ist, Reinvest24-st. Selle võrra suurendan osakaalu EstateGurus ja börsil. Kalendriaasta lõpuks tahaks kahest eelnimetatust väljas olla. Siseneda on kerge, väljuda nii väga mitte – peab veel kannatama neid portaale. Päris maailmas oleks subjektidest lahti saamine tunduvalt lihtsam. Võiks välja näha umbes nii:

https://youtu.be/UrgGNREcH6c

Kindlasti olid tähelepanelik lugeja ja märkasid, et minu portfelli on tekkinud Tallinna Vesi ja maksnud juba dividendi. Eks ta nii ongi. Kui tuli teatavaks makstav dividend (1€ aktsia kohta), siis saigi langetatud otsus võtta legendaarne kanalistatsiooni (ja vee) ettevõte endale juurde. Saan aru, et see 1€ per share on eelmise aasta tulemuste pealt, aga järgmine aasta on nagunii paljudel ju dividendidega pahasti, eksole? Juulis ootan veel Tallinna Sadama dividendi, millele peaks järgnema mõõnaaeg dividendidest kuni järgmise kalendriaastani.

Vahepeal olen hakkama saanud ka ülevaatliku ajajoonega, kuhu lisan olulisemad sündmused investeerimisteekonnalt. Miks ma selle tegin? Kui möödub 5 aastat ja ca 100 postitust, siis kui paljud jaksavad need kõik läbi lugeda? Ajateljelt näeb põhilisi sündmusi kuu täpsusega, mis lihtsustab ka huvipakkuva posituse leidmist blogi avarustest. Kui sul on mingeid mõtteid, kuidas seda täiendada, siis on see väga oodatud!

\"\"

Nüüd lühidalt ka Reinvest24 \”kaasusest\” ehk veel ühest ebamugavast kogemusest nendega. Tahtsin mina kätte saada ca 90€, mis sinna kontole kogunenud oli intressite ja põhiosa tagasimakse arvelt. Ilmnes, et alla 100€ ei saagi välja kanda. Kasutajatingimustest loeb välja, et minimaalne investeering on 100€, aga et minimaalne väljavõetav summa on 100€, seda pole kuskil kirjas. Pärisin kasutajatoelt siis aru, et mis värk on? Miks ei saa vähem välja võtta? Vastati, et meil on teenindav pank SWED ja iga tehingu pealt kulub meil 0,38€ tehingutasuks. Kammoon? A kui ma investorina mujalt pangast kannan, siis mul ei ole tehingutasusid või? Lisati veel, et see on ka likviidsuse tekitamiseks järelturul. Saate aru jah? Ei saa? No ma siis selgitan. Neil puudub portaalis järelturg.

Avaldasin siis oma nördimust, et 38 sendi ja olematu järelturu jutt on jabur ning pelgalt olukord, kus ma pean 90€-le juurde kandma 10€, et 100€ omakorda välja kanda on ajuvaba! Messenger näitas, et minu sõnumit on nähtud, kuid mingit vastust sellele ei järgnenud. Nii ma kandsingi raha juurde, et 100€ kätte saada, mis mul ka õnnestus.

Oleme jälle kogemuse võrra rikkamad!

Rahahunt.

11 thoughts on “Tagasi rongil ehk tegelikult parim tulemus juunis?”
 1. Tere Rahahunt !

  Ma olen umbes samas kohas oma investeerimistega nagu sina. (Natuke vähem ühisrahastusi). Ja tekkis selline küsimus, et kuna nüüd on dividendidega vaikus pm. selleks aastaks, et vähemalt mul tuleb selline kerge igavus investeerimisega peale. Muud suurt ei juhtugi kui saab ainult juurde kanda?
  Kas see tunne on ainult mul?
  Mis võiks olla järgmine samm / sammud?

  1. No tere saatusekaaslane!

   Eks kipub see elevus pärast dividende ära vajuma jah. Loed ettevõtete uudiseid ja kannad vahest juurde eksole? Üksikaktsiat tahaks ikka osta ainult siis, kui on soodne või varsti divikas tulemas . . . Äkki peaks igavuse peletamiseks ostma ETF-e? Seal maksab mõni divikaid iga kuu.
   Meie börsilt leiab igavuse peletamiseks näiteks Baltic Horizon Fund-i, mis maksab ca 0,025€ per share 4 korda aastas. Sellega saaks augusti ja novembri vaikused ära täita 🙂

   Mul ühisrahastus ongi “vormis hoidja”, kus saan iseendaga emotsionaalseid ja ja psüholoogilisi inimkatseid teha ja vahest mingeid seadeid ja strateegiaid testida.
   Kui pappi pritsima hakkab, siis võiks USA asju ka vaatama hakata. Teine väljund on kinnisvara. Korteri jaoks raha veel pole, aga võib ju alustada mingist paarituhandelisest garaažist. Rikkaks ühe garaažiga vist ei saa (või saab kui puskarit ajama hakkad), aga kinnisvaramagnaadi tunde annab juba kätte küll?
   Ise kogun hoogu ühemehe ettevõtte loomise suunas, aga mõtete kogumise asemel tuleks vist lihtsalt kalossid jalga ära panna, vähem mõelda ja tegutsema hakata. Ütleme nii, et ega mul väljapääsu vist enam pole, sest ise ma sõnastasin ühes postituses finantseesmärgiks ettevõtte loomist. Ei saa ju lugejaid alt vedada? Peab pingutama veits 🙂

 2. Tere,
  Lugesin tänast Äripäeva artiklit “Viis hävitavat viga, mis põletavad sinu tootlust” ja seal oli kirjas et börsil toimetades mõtle välja konkreetne ja detailne tegevusplaan.
  Kas “Osta ja hoia” oleks konkreetne ja detailne tegevusplaan? Või olen ma selles asjas ikka väga kaugel?

  Sellises määramatuses nagu börs konkreetne ja detailne tegevusplaan 100x muutujaga on ju päris päris raske

  Mis on Hundi konkreetsed ja detailsed tegevusplaani või mida olen kuulnud/lugenud selles vallas?

 3. Hallo,
  Osta ja hoia on üsna lakooniline plaan. Vastus su esimesele küsimusele oleks vist mitu lehekülge pikk. Seetõttu, pole ma isegi liialt detaili oma plaaniga läinud 😀 Hobi korras investeerides ei olegi kõiki eelteadmisi olemas, et teha alati suurepäraseid otsuseid ja õigeid analüüse. Või noh, ma räägin muidugi enda eest. Seetõttu polegi mõtet väga detaili minna, sest vigu tuleb otsustamiste rägastikus liiga palju sisse. Aga mingid mõtted, millele ise olen mõelnud enne börsile sukeldumist suudan hundi ajuga (4x väiksem kui kopral) käigult meelde tuletada:

  • Kas ostan, hoian ja suren nendega? Kas ostan, hoian ja müün kasumiga (swing-trade)? Kas otsan ja müün igapäevaselt e. kauplen (day-trade)?
  • Millise geopoliitilise ja valdkonnapõhise riski võtan? Täna on mingi ettevõte olemas, homme tahab idanaaber kakelda ja lõhkuda Tallinna veevärgi? Mis saab ettevõtetest? Äkki vaatan ka üle-lombi börsidelt midagi juurde?
  • Mitu erinevat väärtpaberit suudan ma korraga hallata/jälgida? 1? 3? 5? 8?
  • Kas kasvuaktsiad, dividendiaktsiad, võlakirjad, fondid, tuletisväärtpaberid, vms? Mis endale meeldib kaaludes riski ja tootluse suhet?
  • Panga kaudu või välismaakler? Ettevõtte kaudu või eraisikuna?
  • Kuna ja millisel moel ma tahan realiseerida kasumit? Kas tahan 10a pärast elada dividenditulust? Kasvatada väärtust ja väljuda pensioniks miljokana? Kaubelda ja püüda seeläbi suurendada tootlust?

  Soovitan mõtteid ammutada:
  NASDAQ-i väärtpaberite teejuhti

  Podcast Invstor Toomase strateegiatest

  Podcast Märten Kressiga dividendiaktsiatest, ETF-dest ja strateegiatest

  Podcast Paavo Siimanniga Balti börsist ja investeerimisstrateegiatest

  Mina ise ostan, hoian, ei kahetse. Kasvatan Balti börsil väärtpaberiportfelli 10k peale, siis lähen üksikaktsiaid väljamaale ostma. Praegu ostan neid ettevõtteid, keda ise “tarbin”. Eelkõige dividendiaktsiad. Tulevikus soovin katta vaese Balti börsi ettevõtete dividendidega enamvähem kõik kuud aastas, sest tahan regulaarset rahavoogu.
  Vast ei ajanud aju liiga kortsu? 🙂

 4. Tere,

  Tekkis selline küsimus, et kas Mintoses oled muutnud ka oma strateegiat seoses viiruse ja sellele järgnenud ajaga?
  Ja kas on teada, kui tahaks Mintosest väljuda siis kui kiirelt mu laenud ära ostetakse? Nädal, kuu ?

  1. Hei,
   Jah, olen vähendanud hetkel intressimäärasid, sest minu tingimustele vastavaid laene on üsna vähe turul. Olen viimastel kuudel hoolikalt jälginud Mintose enda uudiskirja ning piilunud oma strateegiatesse sagedamini, sest kui B- kontorist saab C või D, siis keegi sulle seda meelde ei tuleta. Mõistlik on need õigeaegselt välja korjata. Lisaks tekivad iga mõne aja tagant kontoritele “schedule extension” lahtrid juurde, mis on vaikimisi “yes” asendis. Ka sellistest pisimuutustest Mintos investoreid ei teavita. Praegu saab suht kenasti ära müüa kõik mis on 12%+ portfellis ja seda paari päevaga. Tõenäoliselt õnnestuks isegi juurdehindlusega müüa.

  1. Kus sa sellega, 10 aasta projekt ikkagi. Elukorralduslikult keerulised ajad, kuid olen üsna kohe oma tegemistestega tagasi pildis. Tänan meeldetuletamast 🙂

 5. Tere Hunt,

  Tekkis küsimus, et mida arvab Hunt LHV poolt pakutavate allutatud võlakirjade märkimisest? Saan aru, et päris kaljukindel 6% tootlust tundub hetkel, keset viiruse langust päris vägev investeering. Teisalt nõuab see maru suurt raha välja käimist ja selline igakuine 2-300 kaupa refinantseerimine aktisatesse tundub mulle ikkagi mõnusam isegi arvestades seda, et kõik on punases, loodan ikkagi rohelist tulevikku.

  1. Võlakirju mul küll portfellis pole, kuid see pelgalt kasvu tagaajamise seisukohast. Kui portfell konsolideerub, siis kindlasti võtan ka võlakirju ligi. Praegu otsin ikkagi agressiivsemat kasvu. 6% on selline enamvähem okei. Alles käis DelfinGroup 15%- õlakirjadega raha otsimas. Sellest jäin kahjuks maha. Kriisi ajal tervikuna on võlakiri ilmselgelt mõistlik varaklass.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga