\"\"

Pea kvartal pausi on vahel ning mõned on juba küsinud, kas ma olen investeerimisega lõpuarve teinud. Ei ole lõpuarveid teinud ja ei kavatse ka, sest olgu see järjepidevus nii raske kui iganes, kuid lõppeesmärgini kavatsen ma endiselt jõuda. Kuna olen päris mitu kokkuvõtet ja postitust võlgu, siis alustan eelnevate kuude rahadest ja siis vaatame muud möla juurde. Üks on aga kindel – keerulistel aegadel võiks vaadata konservatiivsemaid ja turvalisemaid investeeringuid, sest algupäraselt riskantsemad otsad on kriisi ajal ju puhta õudukad. Mida ma vahepeal teinud olen? Eks see kirjutamise paus on osaliselt seotud olnud ka töökoha vahetamisega. Ühes kohas oli vaja otsad kokku tõmmata ja teises kohas sisse elada. Kui küsite, siis palka palju juurde ei saanud, kuid töölkäimise kulud vähenevad arvutuslikult ca. 4 kordselt. Ja noh, uue töökoha läheduse tõttu tekkis hommikusse 1 tund aega juurde – laste omanikud saavad aru, missugune võit see on!

Seekord põhiteemad:

1) Kas mul läheb paremini, kui aasta tagasi?
2) Rahakasvu (kahanamise) tulemused
3) Miks tuleb selle aasta sees avada III pensionisammas?
4) Leedu riikliku energia firma Ignitis Group esmapakkumine
5) Investeerimismõte edasiseks
6) Kuidas läheb lapse kasvukontol?

Mulle meeldib põhimõte, et kõik on tunnetatav läbi võrdluse. Näiteks küsi endalt: \”Kas mul on rohkem unetunde ühes kuus võrreldes eelmisega?\” Ei ole? No kehv planeerija oled, proovi paremini. \”Kas olen tugevam/kiirem (fit) võrreldes eelmise aasta sama ajaga? Kui olen, siis olen õigel teel. Kui ei ole, siis olen vilets ja pean tegema parandusi oma treeningplaanis jne. Mina küsin siinkohas endalt: \”Kas mu portfell on kvaliteetsem ja suurem kui eelmine aasta? Jah on. Hea töö Rahahunt, oled õigel teel ja see ongi sinu motivatsioon edasi tegutseda! Muuseas oli portfelli koguväärtus aasta tagasi ca 5500€. Täna aasta hiljem on see ca 10000€ ehk peaaegu kaks korda suurem.

Viimased kuud on olnud üsna hüppelised ja kesised sissetulekute osas. Päris kõva cash-drag on olnud erinevates portaalides. Kriis ja muu sodi avaldab tugevalt mõju tootlusele:
Juuli: +105€
August +55€
September + 70€

Viimane seis oktoobri algusega:

NimiInvesteeritudKoguväärtusKasum% Kasumi kasv (viimane kuu)XIRR
Mintos4,6305,27364313.89%13.0%
Omaraha1001242424.00%24.6%
Reinvest24871102326.44%9.9%
Crowdestate2633306725.48%9.4%
NeoFinance2953253010.17%23.2%
EstateGuru951980293.05%8.3%
TSM1T800800500%
CPA1T36036000%
LHV1T39439450%
TKM1T909080%
TVEAT660660520%
Kokku8,6309,44693117.17%8.03%
Koondtulemused

Nagu näha, siis juuli ja august ei olnud kaksikud ja isegi mitte samast perest. Augusti lõpus mõtlesin küll, et mis ma nüüd valesti olen teinud, et number nii lahja on. Tegelikult pole midagi eriskummalist. Mintoses, kus tiirleb lõviosa portfellist on igasugu in recovery ja pending payments tempot maha tõmmanud (ja dividendid on minu portfelli börsiettevõtted ära maksnud) ehk tuleb oodata järgmist aastat. Selge on see, et Mintose osakaalu tuleb endiselt vähendada ning liigutada vabanevat rahhi börsile nii, et katta rohkem kuid aastas dividendidega.

\"\"
Selline portfelli seis Mintoses. Kriis või asi, aga kolmandik portfelli viivises.

Oma Mintose automaatportfelliga olen jõudnud aegade konservatiivsemasse faasi. Allolevad laenukontorid on hetkel kriisi ajaks sõelal. Aktiivseks olen jätnud ühe strateegia intressiga alates 11% ja pikkusega kuni 36 kuud. Endised 4 strateegiat on juba mõnd aega pausi peal ja tiksuvad vaikselt tühjaks.

\"\"
Aktiivsed laenukontorid.

Reinvest24-s on järel vaid üks 98€-ne investeering, teistest olen vabanenud. Crowdestate-i on jäänud veel 260€ algupärasest 800st. Omarahaga on keerulisem, seal hästi midagi ära müüa ei saa ja laenude perioodid on maru pikad. Õnneks on seal ainult 92€ järel. Ütleme nii, et praegu läbi kriisi on minu ühisrahastusportaalidest kõige paremini esinenud Estateguru ja NeoFinance (tootluste ja viiviste statistika). Minu poolehoid kuulub neile ka edaspidi. Kui Reinvest24 ja Crowdestate ossidega ühele poole saan, siis võiks kaaluda mingit uut portaali asemele. Siinkohal ootaks sinult kui lugejalt mingeid soovitusi. Tahad äkki oma soovitusboonust realiseerida?

III pensionisamba meeldetuletus! Kes veel pole avanud, siis leidke see 1€ ja tehke seda enne 2021 aastat, sest pensioni III samba maksusoodustusega väljavõtmise piiri nihutatakse tänase 55 aasta pealt uute kogujate jaoks kaugemale (neile, kes on liitunud III sambaga enne 2021 aastat, säilib 55 aasta piir) ja 15% aastatulu või 6000 eurot sissemakse maksusoodustuse ülempiiri pole suurendatud ega indekseeritud, kuigi väljavõtmise vanuse (pensioniea) piiri on suurendatud.

Kes täpsemalt lugeda soovib, leiab kõik selgitused paragrahv 63 lõige 3 rakendussätetele Paragrahv 727 leheküljel 65 (Seletuskiri eelnõu juurde), aga väljavõte laiskvorstidele lühidalt:
Pensionifondi puhul peetakse arvestust osakute esmase omandamise aja järgi. Erisusteks on lõikes 3 viidatud liikumised samba sees. Kui inimene on vabatahtliku pensionifondi osakuid omandanud enne 2021. aasta 1. jaanuari, on tema III samba pensioniiga 55 aastat. Seda ka juhul, kui ta vahepeal pensionifondi sissemakseid ei tee. Kui osakuomanik võtab raha pensionifondist (või kõigist fondidest, kui tal on osakuid mitmes fondis) välja ja ta pole enam osakuomanik, siis kohaldub tema suhtes uus III samba pensioniiga, kui ta peaks kunagi otsustama uuesti pensionifondi sissemakseid tegema hakata (lõige 4).

Ära maga maha, ole ikka finantsteadlik ja lase lähedastel (sh. lapsed) ka vabatahtliku kogumispensioni konto avada. Kui kaugele see vanuse piir nihkub esimese hooga, ei tea, aga riik on selgelt öelnud, et aastaks 2026 on see 65 eluaastat praeguse 55 asemel.

Nüüd sellest Leedu energiafirmast IGNITIS. Oleks ehk võtnud esmapakkumisest osagi, kuid ei olnud piisavalt aega süveneda teemasse ja ehku peale ei hakanud minema. Kindlasti toetas otsust ka Märteni postitus, kus ta võttis Ignitise prospekti nagu paps paha lapse põlvele ja andis rihmaga ata-ata.

\"\"

Rahajaak võttis seevastu Ignitist vist tonni eest ligi, nagu tal Balti IPO-dega kombeks on. Kristi Saare ja Investor Toomas osa ei võtnud. Dividende taga ajades pole Balti börsil 4-5% teab mis atraktiivne. Parema tootlusega ja börsiajalooga ettevõtteid on meil piisavalt, mille vahel valida. Kasvõi näiteks Tallinna Kaubamaja Grupp:

\"\"
allikas: Egert Kuik \”AKTSIAD PIKAAJALISE INVESTEERINGUNA TALLINNA BÖRSI NÄITEL\”

Ja hea on, et esimese hooga ei osalenud Ignitise esmapakkumises, sest nüüd saab ju soodsamalt osta, kui soovi on. Kui esmapakkumine läks mäletatavasti lukku 22.5€/aktsia kohta, siis 9. oktoobril sulgus juba 22,1€ juures. Ma arvan, et arvestades valitsevaid asjaolusid langeb see veelgi.

\"\"
NASDAQBALTIC, Ignitis Grupe

Ettevaatavalt võin reeta oma salajase investeerimisstrateegia, millega olen iseenda rongilt juba paar kuud maha jäänud. Õnneks oma 10-aastase investeerimishorisondiga jõuan rongile järgi ja sellest veel ettegi. EstateGurusse sisenen aina jõulisemalt, Mintoses hoian, börsil otsin uut dividendimaksjat, et katta ära rahavoo tühimikud aasta lõikes. Praegu on laual Baltic Horizon Fund.

Lõpetuseks lapse LHV kasvukonto tulemused. Sissemaksed on endiselt muutusteta ehk 50€+50€ iga kuu vanematelt. Sissemakse on korrelatsioonis palkadega ehk minu palk võiks jääda samaks, aga naise oma võiks suureneda, siis peab tema rohkem maksma, mitte mina 😀 Ütlen, et tegemist oli naljaga, muidu läheksid naisõiguslased liialt ärevaks ja mu kommentaariumist saaks Trump&Biden stiilis välkväitlemisvõistlus.

\"\"

Ebareaalne, kui hästi läheb 3-aastase lapse investeerimisportfellil. Ja mida mina siit õpin? Seda, et passiivne ja püsikorraldusele loodud portfell on ikka päris tegija. Hea portfellihalduri on laps endale saanud 🙂 Kasumit annab tänaseks päevaks +76,15€ ( 7 kuu tootlus ca 17%). Rahahundina olen rahul, et portfell toodab hästi ja lapsevanemana olen rahul, et põngerja tulevik on iga päevaga paremini kindlustatud.

Rahahunt.

9 thoughts on “Teekond finantsvabadusrindele X”
 1. Endalgi meel hea, et tagasi asja juurde sai. Tänks.
  Töö eripära on jäänud ikkagi üsnagi samasse valdkonda. Täpsemalt veel ei reeda, aga töötan avalikus sektoris. Töö on sedavõrd mitmekesine, et katab mu mitut hobi korraga. Paraku ei toeta kuigi palju invsteerimisvärki – seda tuleb teha muul ajal 🙂

 2. Minu lugupidamine! Hea kiire ülevaade toimunust ja olen jälle targem, seda III samba (vanusepiiri) asja ei teadnudki ja olen mõtisklenud teha see III sammas aga teadmiste taha on asi kinni jäänud. Andsid jälle ühe põhjuse asja lähemalt uurida.

  1. Lugupidamine rahaasjades on vastastikune. Norm, et vähemalt sina muljud siia kommentaariumisse aegajalt mõned read. Sest vaadates külastajate arvu ei saa ma vahest aru, kas lugejad on mingid kõiketeadjad rahajumalad või on mu kirjutised liiga segased või on need mingid botid, kes siin numbreid käivad täitmas 😀
   Kolmas sammas ongi teema, sest riik vist tahab, et me 55a rongist maha jääks ja sureks enne ära, kui tekiks 65-selt võimalus mõistliku kuluga oma pappi kätte saada.

 3. Tere Hunt,

  Olen varasemalt ka kirjutanud, et olen investeerimise rahaliselt mahult umbes samal pulgal kui sina.
  Olen nüüd viimased 4 kuud põhimõtteliselt silmad kinni kasvatanud oma aktsiate mahtu (LHV ja Coop) iga kuu 200.- ja ETF-id (S&P500 SXR8) 300.- kaupa.
  Kahjuks hakkab nüüd natuke usk ära kaduma, hetkel raha läheb nagu musta auku, read pidevalt punases.
  Kas mu viimased 4 kuud on natuke lollus või peaks hetkel jätkuvalt kannatama või strateegiat muutma?

 4. Hallo taas,

  Kui punaste ridade all pead silmas aktsiate/indeksi hetkeväärtuse langust, siis see on ju ostmiseks parim aeg. Selge see, et majandusel läheb aega kosumiseks, olgu see kvartal pool aastat või rohkem. Alles eelmisel nädalal avalikustasid LHV ja COOP kvartali aruanded – mõlemad ületasid ootusi ja olid tugevalt kasumlikud. Kõva näitaja praegusel ajal. Hirm on ju investori surmapatt ja Warren Buffet on rõhutanud, et osta siis, kui teised kardavad 😀 Mina oma börsiportfelli osa kõikumisi pole üldse kunagi jälginud ja ei kavatse seda niipea teha ka.
  Mis puudutab sinu kirjeldatud situatsiooni, siis mina ei näe selles küll midagi rumalat või ebaloogilist. Järjepidevust edasiseks!

 5. Tere Hunt,

  Äkki annad oma ülevaate ja tegevusplaani järgnevateks kuudeks, minu meelest on paari kuus perspektiivis päris põnevad ajad ees.
  Mis fonde praegu osta?
  Mintos pidi uuel aastal suuri muudatusi tegema

  1. Ikka annan. Niisama huumorit ei viitsi kirjutada, ootan et koguneks piisavalt mõistlikku sisu. Neid tühjasisulisi blogisid on liiast juba. Hirmsaid soovitusi siin kohe ei jaga, kuna olukord on päris intrigeeriv. Küll aga kirjutan oma mõtted järgmisesse postitusse. Mintosest ei taha praegu mõeldagi 😄, eks ma postitan üsna pea, mida ma arvan…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga