Head kevade algust sõbrad!
Luban, et maailmas käimasolevast bio-poliitilisest olukorrast eriti ei kirjuta, sest see ajab ausalt öeldes veits oksele. Ainuke, mis väärib mainimist on ehk olukord, et aksiad on soodsad ja on okei neid osta. Muus osas puhkan lapsega kodus, sest lasteaed lapsi eriti ei taha. Kool last ei taha, Itaalia turisti ei taha, pood klienti ei taha, festival fänne ei taha . . . keegi midagi ei taha. Peale riigi. Riik tahab sinu raha ja võtab selle sinu teise pensionisamba arvelt. Tänks maksete peatamise eest ajal, mil sama raha eest saaks mitu korda rohkem. Hea on kodus passida ja siia mõtteid trükkida. Pärast teadliku finantssõltumatuse poole pürgimise alustamist on niisugused kodused päevad ja puhkused kõvad motivaatorid. Ei, jalad diivanil lesimine mind ei eruta. Äge on hoopis see, et ajus on nüüd teadmine, et ühel päeval saab selline ajaline vabadus (läbi rahalise vabaduse) ükskord teoks. Suht pikk tee on minna, kuid varsti on esimene aasta täis ehk tagasiteed ei ole. Ja üldsegi on kevad käes, mis tähendab, et kaherattaline (vabaduse sümbol) tuleb üles äratada 🙂

AGENDA:
1) Kuukokkuvõte
2) Lapsele kasvukonto avamine
3) Tulude deklareerimisest
4) Mintos – uus tööriist, uuendused ja muutused
5) Lugeja küsimus

1) Kuukokkuvõte

Veebruar tõi intresside arvelt sisse 74,13€. See on 10€ rohkem kui jaanuaris. Siiski ei ole ma rahul ja miks peakski olema, kui mul isegi selle aasta finantseesmärke seatud veel ei ole. Peaks vist ära otsustama, kus ma aasta lõpus olla tahan. Kirjutades seda artiklit olen jõudnud ka otsusele, et võtan ülesandeks teha päris enda excel, kus jälgida investeeringuid. Miks? Sest olen üsna kasin exceli valemite  kasutamises  ja näen siinkohal võimalust õppida midagi juurde.


Igakuine võitude ja kaotuste tabel on siin:

Nimi Investeeritud Koguväärtus Kasum % Kasum XIRR
Mintos 4,100 4,421 321 7.82% 14.4%
Omaraha 97 110 13 13.10% 35.1%
Reinvest24 200 203 3 1.74% 2.6%
Crowdestate 704 735 31 4.40% 9.0%
NeoFinance 140 153 13 9.46% 47.3%
Monethera 0 0 42 9.40% 45.4%
EstateGuru 350 357 7 1.96% 11.6%
TSM1T 720 720 0 0.0 -0.0%
CPA1T 250 250 0 0.0 -0.0%
LHV1T 117 117 0 0.0 #NUM!
TKM1T 101 101 0 0.0 #NUM!
Kokku 6,678 7,066 388 5.81%


Nagu luubiga vaatlejad märkasid, on tabelis uus külaline: 100€ eest Tallinna Kaubamaja aktsiaid (TKM1T). TKM Gruppi kuuluvad muuseas ka  Selver, Köök, I.L.U., ABC King, SHU, Kia ja Viking Motors, Viking Security, Viimsi keskus ja mitmed muud. Kasvatan oma aktsiapakki ka edaspidi. Järgmiseks suurendan osalust või otsin ehitussektori näol midagi uut kõrvale. Mõistan, et see vähendab rahavoogusid, sest dividende makstakse meil üldiselt 1-2 korda aastas, aga see on seda väärt.
Mintos tõi sisse 60,62€ (13€ rohkem kui eelmine kord) olles tubli üllataja ja parim esineja. Praegu on üldse Mintoses äge aeg. Järelturul on 20% alega laenud ja esmaturul on Mogo stiilis laenud intressiga üle 16%. Oleks vaid vaba pappi!
Omaraha-st laekus ainult 1.03€, kuid kõik on maksegraafiku järgi korras.
Reinvest24 tegi mind 0,49€ sendi võrra rikkamaks; napilt ületab NAR (Net Annualized Return) inflatsiooni. Suht kole, aga makstakse stabiilselt.
Crowdestate ületas ootusi ja tegi uue rekordi 6.49€-ga. Viimane parim poodiumikoht oli septembris (6,27€). XIRR püsib ilgelt madal (8-9%). Ma kardan, et hakkan ennast sealt välja tõmbama ja liigutama raha ümber.
NeoFinance toetas 1,68€-ga. 6 kuu XIRR on 18,2%, mis on päris tegija. Arvestades ka asjaolu, et tegemist on Leedu Panga poolt järelvalvatava litsenseeritud finantsasutusega, kus igal kasutajal on oma konto Leedu Pangas on see ju imetlusväärne tootlus. NEO tahtis isegi börsile trügida. Hiljuti tulid välja ka e-makse tootega NEO Pay. Nendele, kes ei mäleta, mida NEO Finance endast kujutab, siis põhimõtteliselt on tegemist välismaise Omarahaga.
EstateGuru on sümpaatne ehk maksis veebruaris 2.29€. 3-kuu XIRR 11,6%. 
Monetherast väljusin (suure joppamisega) 5% kahjumiga. Loo sellest, kuidas Midsomeri mõrvamüsteeriumi stiilis asja uurisin kirjutasin siia: 

Kuidas ma põgenesin Monetherast ehk kas järgmine pettus?

Paraku on postitus üsna vaenulik Monethera suhtes 🙂 Pole hullu, tõtt ongi valus lugeda.  

Veebruaris investeerisin juurde 500€:
Mintos 250€
Omaraha 50€
EstateGuru 100€
TKM1T aktsia 100€

Mul seda meelelahutuse värki tavaliselt kuigi palju ei ole, rohkem selline asisem blogi. Panen vahelduseks ja meelte erutamiseks ühe vana klassika. Video sõnum võiks olla \”pole olemas probleeme, on ainult lahendused\” 🙂 

https://youtu.be/V_Nr31Lv6H8
 
Ära unusta subtiitri nuppu vajutada


2) Lapsele kasvukonto avamine

 

Selle üle olen hullult uhke! Lõpuks leidsime elukaaslasega aega ja avasime lapsele kasvukonto LHV-s. Oli tarvis lapse ID-kaardiga avada talle konto (käsitsi valikunupp pealehel) ja enda konto alt kinnitada, et mina olen see, kes teeb lapse nimel tehinguid. Muud ei olegi.

Olen otsustanud VWRL-i kasuks (Vanguard FTSE ALL-WORLD UCITS ETF). 
Sellest, millest see koosneb võid lugeda Märten Kressi blogpostitusest (otsi Globaalse aktsiaturu portfelli alateemat). Maksame kumbki lapsele püsikorraldusega igakuiselt 50€, kokku 100€ kuus. Eeldatav väärtus 20. eluaastaks võiks olla 65000 – 70000€. Ma ütleks, et see on isegi üks kõige olulisem investeerimisotsus üldse, mida ma kunagi teinud olen. 


3) Tulude deklareerimisest

Esimest korda elus tuli deklareerida mingeid intresse ja värke. Ütleme, et läks ladusamalt, kui oleks oodanud. Suurimaks abiliseks oli siinkohal Taavi Pertmani postitus, mis praeguseks hetkeks on muutunud ülla-ülla tasuliseks! Ma ei oskagi kohe midagi öelda. Algul hoiab kutt postitust vabalt loetavana läbi terve aasta, aga kui aprill lähenema hakkab, siis paneb lukku ja küsib 12€? Tahtsin teiega jagada tema õpetust, aga no pole enam midagi jagada. Ärimies kurat, mis muud.
Suuremat segadust tekitas CrowdEstate, kes ise saadab andmeid MTA-le, aga numbrid CE kontol ja numbrid, mis jõuavad MTA-le mitte ei klapi. Küsisin järgi ja sain ka vastuse. 

Aga CE, miks te üldse tekitate sellist horrorit, et ma pean käsitsi parandusi tegema. Miks te neid andmeid saadate siis, kui need ei ole õiged? Las ma täidan käsitsi korraga õiged andmed? 😒

4) Mintos – uus tööriist, uuendused ja muutused


Nendele, kes tahavad minna järgmisele levelile ja valida Mintoses valitud kontoritest need kõige edukamad välja, siis abiks on suurepärane interaktiivne tabel siin: Mintos Helper Nagu mulle meeldib öelda, ärme leiuta jalgrattaid (v.a Ampler). Selle tabeli abil saab teha parimad valikud ilma, et peaks tohutult kontorite finantsaruandeid läbi töötama. Skeptikud võivad muidugi proovida skanneeritud ja võõrkeelseid 
auditeerimata aruandeid lugeda 🙂

Teine oluline muutus, mida tahtsin jagada on auto-invest filtrisse lisandunud säte schedule extension ehk maksegraafiku pikendamine. Ma isegi ei tea, kuna või kust see lisandus. Juhuslikult sattusin peale, kui uuendasin oma auto-invest strateegiaid. Selle sätte leiad, kui avad kontori seadete vaate. Veider on see, et lahtri asukoht võib erineda. Lisan siia alla mõlemad variandid. Pea meeles, et kui Mintos toob portaali uue kontori, mis vastab sinu tingimustele auto-invest strateegias, siis võib (mitte alati) see automaatselt lisanduda sinu strateegiale. Seejuures on tema seaded alati vaikimisi asendis.

Schedule extension lahter paremal all
Schedule extension lahter vasakul all

 

 

Kolmas asi, mida Mintose puhul mainida on  uus laenutüüp forward flow. Ma ei hakkagi pikemalt kirjutama, sest Taavi lahkas selle siin ära. Võta ette ja loe läbi, kui investeerid Mintoses. 

5) Lugeja küsimus

Kuidas muuta URL-i (veebilehe aadressi) kuju ja pikkust?
Vastus: löö guuglisse näiteks otsingufraas \”URL shortener\”. Vali meelepärane teenusepakkuja ja sisesta oma URL

Bitly näitel:

\"\"
 
\"\"
 

Rahahunt.

12 thoughts on “Teekond finantsvabadusrindele IX”
  1. Lapse kasvukonto, kas hetkelist majanduslikku olukorda arvestades ei oleks mõistlik hetkel need maksed sinna peatada? Tegin ka ise kasvukonto mõned kuud tagasi ja nüüdseks on kõik 30% alla tulnud. Müüa ei plaani aga raha juurde ka ei plaani sinna panna. Mis arvad?

  2. Muidugi teisest otsast vaadates äkki just peaks juurde panema kuna saab hetkel odavamalt rohkem? Ise ilmselt ootan veidi ja jälgin mis saama hakkab..

  3. Kui meelerahu huvides otsustad maksed peatada ja koguda sama summa rahas mingile hoiusele, siis saan veel aru – töötuks jäämine, haigeks jäämine, hetkel meelerahu fondi pole jne.Kui lihtsalt peatad maksed ja sama summat kõrvale ei pane, siis küll halb otsus – halval ajal regulaarselt investeerides saad ju keskmise ostuhinna alla.

  4. Hei! Kuna mina just alustasin lapsele kogumisega, siis ma kasutangi ära olukorda, kus aktsia on soodne. Seda veel enam, et projekt on 20-aasta pikkune. Ostan põhjast ja hoian. Aasta paari pärast maksab ilmselt see indeksfond kordades rohkem hinnast, millega mina seda praegu soetan. 🙂 Ei pelga hetke madalseisu turgudel. Kõik on mööduv.

  5. Hunt, küsimus secondary marekti kohta. Auto profile sättides annab vastuseks 0 loans matched. Kas see ongi nii,et ta ei näita,kuna süsteemis on niivõrd palju laene?

  6. Siim, see \”loan counter\” on siiani peaaegu alati töötanud. Kui on 0, siis tõenäoliselt ongi 0. Vaata maru rahulikult sätted üle ja proovi teha ajutisi muudatusi testimaks, kas \”loan counter\” töötab.

  7. Tere Hunt,Uurin, et kas on mingi teadmine, kui kiirelt oleks võimalik oma näiteks 1000.- investeering Mintoses maha müüa 0% tootlusega?

  8. Hei!Palun täpsusta, mis on 0% tootlus? Kas pead silmas, et laen on viivises/defauldis? Vastamiseks on oluline teada ka investeeringu pikkust ja intressimäära.

  9. Tere,Mul on jäänud mulje, et investorid on nagu kasiinosõltlased, kes räägivad ainult oma võitudest, mitte kunagi oma kaotustest. Ja tihtilugu on kaotused suuremad, kui võidud. Praegu on paljudel nendel kes muidu sots. meedias hõiskasid ja välja tõid oma graafikuid nagu maaalla vajunud.Mis teised arvavad?

  10. Hei.See pole mitte ainult mulje, vaid tõsiasi. Üks põhjus on emotsionaalne. Soovimatus näidata valesid otsuseid ja seeläbi ebaõnnestumisi. Teine väga oluline moment on seotud lisatuludega, mida võivad tuua hästi vormistatud blogid ja muu sotsiaalmeedia. Enamikule meeldib jälgida \”edukaid\” investoreid, mille tulemusena saavad viimased rohkem jälgijaid. Olen kohanud erinevates gruppides investoreid, kes peidavad oma nurjunud investeeringuid mängides numbritega. Enamik loeb ikkagi lugusid tervikuna, mitte komasid. Olen kohanud isegi fiktiivset blogi (ing. k.), kus investor kopeeris ühe päris investori postitusi olemata ise tegelikult investor ning teenides soovituslinkide, sotsmeedia ja muude affiliate skeemide abil. Selliste tegelaste huvides ongi näidata asju ainult parimas valguses. Mis puudutab vabakutselisi investoreid (sh ma ise) , siis nende otsustest on mõistlik järeldusi teha piisava tegutsemisajaloo järel. Praegu on hea periood jälgida, kuidas kajastavad erinevad investorid põhja minevate portaalide investeeringuid ja enda portfelli seisu tulenevalt majanduslangusest ja covid-19 mõjust. See on hea, et sellised küsimused üles kerkivad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga