On vist õige aeg üks postitus ära teha, kuna on üht-teist kogunenud, mida iseenda jaoks talletada ja lugejaga jagada. Ja teemasid jääb veel õhku, seega liiga pikalt ei kirjuta, vaid teen üsna pea jätkupostituse. Aasta kokkuvõtet ei tule, sest kõik hirmsasti teevad neid. Ära ole nagu teised – ole nagu see kutt üleval pildil. Minu investeerimisaasta saab täis mai kuus, küll siis teeme tabeleid ja graafikuid. Aga praegu kallis sõber, kes sa ikka ei ole kõiki lambaid pildilt kokku lugenud, vaatame mu rahade seisu üle, sest mina olen jõudnud sendid kokku lugeda küll.

AGENDA:
1) Detsembri investeerimistulemused
2) Väljumine Kuetzalist
3) Investeering teadmistesse
4) Aktsiate üleviimine LHV-st SWED-i

Ilma igasuguste ilustamisteta presenteerin taaskord finantside kasvude tabeli.

Nimi Investeeritud Väärtus Tulu % Tulu XIRR
Mintos 3,600 3,814 214 5.93% 13.2%
Omaraha 50 59 9 17.38% 31.6%
Reinvest24 200 203 3 1.46% 2.9%
Crowdestate 640 662 22 3.38% 9.4%
Kuetzal 522 1,036 514 98.37% 812.6%
NeoFinance 122 149 27 21.90% 7701.0%
Monethera 450 485 35 7.70% 160.3%
EstateGuru 250 252 2 0.92% 11.7%
TSM1T 720 720 0 0.0 -0.0%
CPA1T 250 250 0 0.0 -0.0%
Kokku 6,804 7,628 824 12.11%

• Detsember tõi passiivset raha 92,24€. (Katab muuseas ära ühe kuu elektri-, kütte- ja veearved)

Algul mõtlesin, et kurat, kas see on liiga vähe? Mõninga süübimise tulemusena otsustasin, et kõik on hästi. Lihtsalt sattus olema soovitusboonuste ja regamisboonuste vaba kuu. Teisisõnu, puhas tulu intressitest ja dividendidest. Mis ongi päris okei ja klapib prognoositava aastase tootlusega. Iseendale ootamatult, on portfell jõudsalt kasvanud ja mina vananenud. Alles oli see hetk kui käes oli 2019. aasta mai ning tegin esimesi katsetusi Mintoses. Ruttu lendab see aeg, ruttu . . .

• Investeerisin juurde detsembris 350€:
+ 100€ NeoFinance
+ 250€ Monethera

Oleks soovinud rohkem panna, aga no on nagu on. Pühad olid ikkagi käsil, nagu ikka kulus raha sinna kuhu poleks vaja olnud . . .

Reinvest24 uus 8-aastase
rendilepinguga projekt

Mintos toimetab nüüd jälle päris kenasti ja saab jaanuaris mu käest präänikut. Lühendasin pisut laenuperioode. Hetkel kuni 12 kuud kõik (v.a Mogo).

Omaraha muutusteta. Vahepeal viskas päris atraktiivseid Slovakkia laene, mis pakkusid üle 30% brutotootlust, aga noh nagu nende asjadega ikka kipub olema: selleks ajaks kui raha liigutama hakkad, on laenud ammu läinud.

Reinvest24 tõi lõpuks uue projekti sisse! Kontoripind Rocca-s. Renditulu 7,4% on päris ok. Netos saaks vast 5% kätte. Ma olen valmis isegi panustama, aga las ta täitub väheke. Arvestades kui kaua nad täituvad, siis on mul päris mitu nädalat aega, et otsustada.

Crowdestate on lõpuks hakanud normaalsemalt maksma. 6 EUR-i nende käest detsembris. Neile olen usaldanud raha juba 5 kuud. Detsember oli tulemuslikkuselt teisel kohal ja loodan, et jaanuar halvem pole.

NeoFinance istub mulle hästi. Hea asendus Omarahale, ainult et Leedus. Tootlus on neil äge – hetkel näitab miskit 21% bruto aastas. Veel on mõnus, et kontot avades saad investorina endale eraldiseisva päris arvelduskonto. Ehk su raha ei ole kuskil ühispajas ja potentsiaalselt varastatav/kuritarvitatav, vaid see ongi sinu nimelisel eraldi registreeritud pangakontol Leedu Pangas. Ja kõigele lisaks on NeoFinance ainuke Leedus registreeritud makse- ja e-raha tegevusloaga ühisrahastaja. Lühidalt – Leedu Pank hoiab neil silma peal. Ainuke, mis segab elu on Leedus kinnipeetav 15% maks intresside pealt. Peab deklareerima Eestis kuidagi nii, et topelt ei maksaks. Aga väljakutsed ongi ägedad – nad annavad teadmisi ja kogemusi.

Monethera all on kõik veel kenasti. Tore on näha, et investoritega suheldakse aktiivselt, platvormi arendatakse, vigu parandatakse ja peetavasse blogisse tehakse pidevalt uusi sissekandeid. 20. detsembril tegi CEO teatavaks, et sõlmiti leping mingi Hong Kongis asuva fondiga, mis katab koheselt 95% kõik hapuks minevad laenud. No ütleme nii, et kaunis kui lisaks platvormile endale on veel kolmas osapool, kes pakub lisaturvalisust. Mis selle fondi (RICHLY PACIFIC INTERNATIONAL LIMITED) taga on, seda veel ei tea. 9 aastat ja 3 kuud tegutsenud privaatselt. Inffi väga ei ole, mistõttu ma kavatsen küsida Monetheralt detaile otse. Monethera jääb Kuetzali asemel praegu ainukeseks spekulatiivseks portaaliks minu portfellis.

EstateGuru osas midagi lisada pole, nagu öeldakse \”works like a charm!\”


Patuoinas Kuetzal 

Mis ma oskan öelda – joppas. Kui ma oma SWOT-iga novembri viimastel päevadel Kuetzalini jõudsin, sain aru, et vaatamata töötavale portaalile on see kõike muud kui turvaline lahendus. Tugevused ja võimalused jäid vaeseks, kui ohud ja nõrkused läksid mitmekordselt üle ridade. Seetõttu otsustasin väljuma hakata. Üsna õigel ajal, sest vähem kui kuu aega hiljem tuvastati investorite poolt kahtlase taustaga projekt (Aalborg Petrol). Kahtluste leviku tulemusena kadus Kuetzali juhtkond kus kurat ja asemele ilmus mingi üks vennike, kellel pole isegi töölepingut ettevõttega. Pangakontod Eestis on finantsinspektsiooni poolt külmutatud. Teiste pankade kontode osas ei ole teada. Noh, küll aga riigiasutuste tasemel töö käib. Mis muud kui tuleb audiitori käik ära oodata ja eks siis näeb, mis sealt taastub. Et olukord poleks pooltki nii kole, kui investoritele jagataks infot toimuva kohta. Praegu on suurelt sees olijad ikka normaalselt paanikas ja levitavad seda kulutulena. Endal jäi üks 100€-ne laen veel sisse. Arvestades, palju ma sealt teenida jõudsin (ulme), siis võib see 100 sinna jääda ka kui vaja. Tabelis teen parandused, kui ka viimase raha saatus on teada.


Dividendinvestori pakett

Siis kui sina juba ilutulestikku maapõue üritasid suruda ja külmuvate kätega Bear Grylls-i moodi ühe käega pissi juues ja teisega madusid kägistamas tikku põlema panid – olin mina ka sel üllal hetkel investeerimislainel. 23.30 soetasin Märten Kressilt \”Dividendiinvestori paketi\” ja seda vaid 69€-ga! Nagu aastavahetuse TOP SHOP-ist eks?

Aktsiate üleviimine LHV-st SWED-i

SWEDBANK – alati kasutajasõbralik

Vot see on küll üks horror! Ühest küljest väga lahe, et SWED aasta väikeinvestoreid parima teoga kostitas. Aga kuidas ma oma aktsiad SWED-i saan? On selline funktsioon nagu makseta väärtpaberikanne. Paha seisneb aga selles, et LHV tahab tehingu eest saada 3€ ja SWED 4.80€. Kuna mul oleks vaja teha kaks tehingut, mis kokku on enamvähem 1000€ väärtuses, siis 2 x (3+4.8)= 15,6 EUROT aktsiate üleviimise eest!!! No ei kutsu eriti üle viima? Mis te arvate? 
• Mul on praegu kaks tegevuskava:
1) LHV-sse jäävad need aktsiad alles, aga juurde ostmist jätkan juba SWED-i väärtpaberikontole.
2) Ajastan hetke ja müün oma Tallinna Sadama ja COOP-i maha ning ostan SWED-is tagasi samal tasemel või odavamalt (teadaolevalt puuduvad SWED-is ju Balti aktsiatega kauplemisel tehingutasud).


Ja nagu ma lubasin, teen järgmise postituse teemal \”Kuidas viia aktsiad LHV-st üle SWEDBANK-i\”. Koos piltide, tulede ja viledega.

Rahahunt.


P.S:  Lambaid oli pildil 15,5tk.

12 thoughts on “Teekond finantsvabadusrindele VII”
  1. Tere Rahahunt,Mis tundeid tekitab need viimaste nädalate Ühisrahastuse platformide probleemid?Olen ise ainult Mintos-e inimene, aga kergelt ärevaks teeb, kuigi puudub igasugune võime seda põhjendada.

  2. Tere Rahahunt,Alustan teemat mis on vist küll lõputu, aga teen otsa lahti – PENSiON !Aga, mina vaataks seda sellest vaatevinklist, et plaanin hakata oma raha suunama LHV aktsiasse. (Mitte kogumispensioni raha) Sest näen, et see ettevõte võidab kõige rohkem kui inimesed saavad oma raha välja võtta ja ise investeerima hakata. Aga kas Rahahunt jagab mõtet ja näeb midagi sarnast kes veel sellest võitma hakkavad? Muidugi oli mingi artikkel kus BIG Bank ütles, et nad näevad nii mõnegi \”surnud\” laenu tagasi saamise võimalust ja nemad olid igati pensioni reformi poolt 😀 PS. See mis ma oma kogumispensioniga teen on veel teadmatus.

  3. Põnev on. Ausalt. Põnev on jälgida kuidas tekib sotsiaalmeedia kaasabil ahelreaktsoon, mis ajendab investoreid tegema emotsioonidel põhinevaid otsuseid ja kukutab kokku terveid portaale, olgu nad korrektsed või mitte. Mintose puhul puudub mul hetkel igasugune hirm, kuna Mintos on vaid vahendaja. Laenukontorid eksisteerivad edasi ka ilma Mintoseta ja maksavad vajadusel ka otse. Spekulatiivsed portaalid pakuvad suuremat tootlust ja loomulikult ka riski (riski liike on 30 ringis), millest osad ongi tänaseks päevaks realiseerunud. Ise olen ka ca. 100€ vähem saanud kui peaks ühest portaalist, kuid ühtlasi olen õnnelik, et risk realiseerus mu teekonna alguses. Parem varem kui hiljem, sest praegu on summad tagasihoidlikud. Lisaks on see olukord tore, sest sündmused on käivitanud Eestis regulatsioonide loome ühisrahastuse suhtes ja saab ka näha, kuidas lahenevad esimesed selletaolised pretsedendid. :)Investeerimisega jätkan edasi ka. Portfell tuleb hoida lihtsalt tasakaalus erinevate klasside väliselt ja siseselt.

  4. Pole kahtlustki, et mugavad investeerimistooted nagu SEB Digikassa ja LHV Kasvukonto muutuvad veelgi populaarsemaks. Ma näen, et investeerimiskauge, kuid ratsionaalne inimene võib kasutada II samba raha kinnisvara soetamise sissemaksuks, mis lõppkokkuvõttes päädib ikka laenu võtmisega pankadelt. Selle arvelt näen üsna selget kasvupotentsiaali nii LHV-l kui ka COOPi-l. Eelmine kuu ostsingi samadel põhjustel endale ka natuke LHV-d. Jah, usutavasti paraneb lühiajaliselt ka laenude tagasimaksmine.Potentsiaalset kasvukõverat hakkab ilmselgelt väänama igat sorti liigkasu võtmine inimeste teadmatuse arvelt ja kurja teevad kahtlemata ka lõputud \”hoiu-laenu ühistud\”.Ma \”eesrindliku\” pisiinvestorina jätkan II sambaga Tulevas. Kui ma kunagi nii kaugele jõuan, et tööl käima ei pea – siis pole enam ka väga tähtsust, kas või kus mul II sammas on. A sinna on veel finantsvabadusrongiga tükk maad sõita 🙂

  5. Hea lugemine! Ehk kirjutad ka blogis, et mida Excelis kajastad. Mis see beiski võiks olla, et algselt hea ülevaate saaks? Eks tulevikus kujuneks see oma järgi nii-ehk-naa ära.

  6. Üks huvi on läbi teha praktikas selline lüke ja kogeda, kas on reaalne kahjumita müüa ühes ja osta teises pangas asemele. Teine põhjus on suht praktiline – orjapalk, kodulaen, kodukindlustus, autoliising, kasko jne on kõik SWED-is. Lihtsam asju ajada ühes kohas. Ja noh SWEDi kuldkliendina on lihtsalt hulk pisieeliseid. Kui ma oma laenukohustustest üks kord vabanen, küll siis saab ümber vaadata otsused. Kolmas põhjus – ülekanded SWED-ist LHV-sse on ühel või teisel kujul teenustasuga maksustatavad.Küll aga plaanin lapsele teha Kasvukonto LHV-sse, kui SWED sarnase produktiga välja ei tule.

  7. Alati rõõm, kui kedagi edasi aitab!Õige küsimus. Panin juba \”next subject\” listi ja proovin järgmises postis näidata lähemalt \”varastatud\” excelit, kus oma asjadel silma peal hoian.

  8. Noh, mulle käib veits eetika vastu, kuid kui riik on sellise võimaluse jätnud, siis pole patt kasutada. Eelmine aasta tegin ise sama triki läbi, töötas. Sain aastaks \”tasuta laenu\”. Mis ise ka arvad sellest?

  9. Tere,Minu eetikat see ei riiva, aga enne peaks teadma, kuidas sellist raha paigutada. Ma võtaks seda raha kui nö. võimenduslaenu aga hetkel ei oskaks sellega veel midagi otseselt võimendadaKuhu Rahahunt selle investeeris?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga