\"\"
Hoi rahaküllad!


Seekordne postitus täidab üht eesmärki – aidata endasuguseid virelejaid. Mõninga peas sobramise tulemusena (see on üsna lihtne, sest finantsasjade poolkeras haigutab suhteline tühjus) leidsin, et ei suuda leida interneedusest ühtegi eestikeelset kinotükki sellest, kuidas seal Mintoses oma investeeringuid automatiseerida. Turul on küll Kristi koostatud Mintose teemaline e-raamat, aga elukaaslase tagasidest sain aru, et süsteemi sukeldumiseks on sellest vähe. Eks ta ole, raamat on raamat, kuid õpetlik video blogis on tagasisidestamise ja küsimuste seisukohtalt mõnusam. Ja kuna me – alustajad oleme sageli leivahädalised raamatute ostmisetagi, siis ei saa selliste asjade eest raha küsida.


Stuudiot ega audio-videotehnilisi oskusi mul ei ole, seega peate leppima mu jorinaga järgmised 20 minutit.

Lahtiütleja: Järgmine video ei kajasta kõiki muutujaid ja täidab informatiivset eesmärki. See ei ole investeerimissoovitus. Enne investeerimist peab iga investor ise rehnutti pidama.


Täiendus 28.03.2020: Konkreetse laenukontori vaate alla on lisandunud ka \”pending payments\” ja \” schedule extension\”. Mõlemale valida \”No\”.

Andestage, kui sai vähe puine – esimene kord ikkagi. Kui valehäbist üle saan, võiks kaaluda teiste varaklasside ja portaalide videojuhendite loomist. Selleks on muidugi nõudlust ka vaja.

Mikrokogumik

Teise asjana jagan jumaldajatega väikest tabelit viidetega vajalikele veebilehtedele. Ikka selleks, et uustulijad jõuaksid rutemini finantsvabadusrongile.

RAADIOD / PODCASTID

https://www.aripaev.ee/raadio/striim
https://investeerimisraadio.eu/
Äripäeva raadio 
Investeerimisraadio
https://podcast.ee/lhv/LHV finantsraadio
https://rahafoorum.ee/raharaadio/RahaFoorumi raadio

                                                        
JUHENDID / KOGUMIKUD / SÕNARAAMATUD
https://minuraha.ee/teenused/Finantsteenuste \”ABC\”
https://www.investopedia.com/dictionary/Ing.k. finantssõnaraamat
https://rahafoorum.ee/kuidas-deklareerida-uhisrahastuse-tulusid/Ühisrahastuse tulude deklareerimine; juhend
https://fp.lhv.ee/academy/investmentguideInvesteerimisõpik aktsiate kohta; finantsmõisted
https://financer.com/ee/finantsnouanded/Säästmine, nutikas laenamine ja rahanõuanded
https://www.rahandus.ee/et/Kõikehõlmav finantsteemaline kogumik
https://elunaut.rahajutud.ee/2019/07/15/kuidas-aktsiaid-osta-ja-milliseid-aktsiaid-osta/                        Kuidas LHV-s aktsiaid soetada

http://www.nasdaqomxbaltic.com/files/tallinn/                                                        
bors/koolitus/Investeerimise_teejuht.pdf 
https://www.nasdaqbaltic.com/files/tallinn/bors/  koolitus/Vaartpaberite_teejuht.pdf

UUDISED
https://www.aripaev.ee/investorInvesteerimisteemalised uudised
https://raha.geenius.ee/    

INVESTEERIMISE TEEMALEHED
http://www.dividendinvestor.ee/esmakulastajale/Investor Märten Kressi veebileht; kuidas alustada aktsiaturul investeerimisega
https://rahafoorum.ee/Investor Taavi  Pertmani veebikeskkond, foorum ja raadio
https://rahajutud.eeEesti investorite blogide kogumik; finantsuudised
https://investeerimisklubi.ee/Investoreid ühendav klubi; raadio; abimaterjalid; investeerimisteemalised videod
https://alternativeinvestments.money/Ühisrahastusportaalide sisulised võrdlused (ing.k.)
https://www.minuraha.ee/Finantsinspektsiooni abimees rahaasjade korraldamisel

https://thesmartinvestor.eu/mintos-helper/                                             Mintose laenukontorite võrdlus- ja pingereatabel

Järgmine kord kohtume uue kuu algul – siis piilume juba varasalve.
Senikaua nautige jätkuvaid suvenädalaid ja regage läbi boonuslinkide paremas servas!

Rahahunt.

48 thoughts on “Mintose auto-invest ja taskuabimees uustulnukale”
 1. Tere,Minul on Auto Invest 1. prioriteet 11,5% ja 2. prioriteet 11,0% ja nö. normaalsete, selle postituse sätetega investeeringud viimase kahe nädalaga täiesti seisma jäänud. Kas see on mingi hooajaline probleem või üleüldine majandustrend?

 2. Tere,Sain nüüd tänu Rahahundile Mintose Autoinvesti jooksma ja nüüd ootab see ainult raha juurde lisamist.Mõtlesin, et järgmine samm võiks olla Omaraha, (aktsiad ja fondid veel natuke keerukad) kas Omaraha kohta saaks ka mingisuguse hea õppevideo koostada?

 3. Puhas rõõm. Elagu investeerimine!Omaraha ei ole parim platvorm, kuhu sukelduda. Mõned põhjused:1) Portaal ise on moraalselt aegunud2) Olematu hulk laene, millest pigistada hea tootlust3) Järelturu puudumine e. ei saa oma laene maha müüa ja väljuda aegsasti4) Infot on liiga vähe, et võtta kaalutletud riske5) Nähtavad intressid on brutointressid6) Tagatisfondi kohta on info kaudne – on vahemikus 60-80%. Teisisõnu, kui laen hapuks läheb, ei saa kogu põhiosa tagasi, vaid kaotad osa rahast7) Raha väljakandmisel on tehingutasu8) Ja palju muudJah, leiab laene hea tootlusega, aga neid on ilgelt vähe (11 tagamata laenu seast hetkel 1 normaalne). Manuaalselt investeerides on väga raske õigel ajal löögile saada, sest auto-investid võtavad need vähesed laenud hetkega ära. Sealt leiab ka tagatud laene – 6% intressiga. Kuid milleks neid võtta, kui Mintoses saab kaks korda suuremat tootlust buybackiga :)Endal keerleb seal 50€ ühes heas laenus (laenaja reiting 1000 ja brutointress 36% vist). Ilmselt sellist laenu sinna enam nii pea ei tule.Soovitan piiluda siia, kui räägime investeeringutest, mida saab hajutada 1-10 euro kaupa:Financer.ee ühisrahastuse nimistuSealt vajuta \”vaata kõiki võimalusi\” ja leiad tunduvalt parema reitinguga platvorme, kui Omaraha.Mõtleme selle videovärgi peale. Loodan, said selgust juurde. Kui ei, anna kuuma küsimustega! 😉

 4. Tere,Uuriks et mida peaks teadma ja silmas pidama Mintos-e Secondary Mareketi puhul?Ja kas tasuks ka tekitada üks Auto Investi strateegia Secondary Marketiga?

 5. Tervitused ka siitpoolt. See oli nüüd vaid aja küsimus, kui keegi oleks sama küsimuse esitanud!Proovin enam-vähem mõistlikult vastata.Ise valin Secondary Market-is laene käsitsi. Põhjus on üsna lihtne – mulle jääb võimalus vaadata laenude makseajalugu. On nad graafikujärgselt makstud, hilinemisega või on üldse viivises. Nendeks juhtudeks, kui on vajadus osta laene sisse Secondary Market-ist, olen loonud ja salvestanud endale sobiliku otsingufiltri. Seda saab teha järelturu laenude pealehelt. Sealt edasi sirvin sõelale jäänud laene juba muude tingimuste järjestamisega.Seniks, kuni Primary Market-i auto-invest kenasti majandab, ei vaja ma järelturgu.Mida veel silmas pidada on asjaolu, et järelturult võib leida kehval ajal häid laene. Hea näide oligi septembri alguses – põud esmasel turul vähendas uute laenude hulka 10-kordselt, kuid järelturult oli viimase ajani võimalik leida teiste investorite varasemalt soetatud kõrge intressiga laene, millega rikastada oma portfelli madalseisu ajal.Muus osas võiks lähtuda põhimõttest, et osta järelturult nende kontorite laene, mida soetan ka esmasel turul (e. valitud ja heal järjel kontorid). Seega, mina ise järelturul hetkel ei auto-investeeri.

 6. Tere,Sain ka Minoses esimesed katsetused Auto Investiga tehtud ja esimesed sendid on juba ka intressi laekunud:) Aga ühe laenu osas, maksti tagasi küll laenu põhiosa aga intressi sain täpselt 0 senti. Oskate selgitada?

 7. Terv.Et kindlalt vastata, on natuke rohkem taustainfot vaja, kuid praegu tundub, et juhtum võiks olla järgmine:Juhul kui maksti tagasi laenu kogu põhiosa (e. investeerisin 10€ ja maksti tagasi ka 10€), siis su laen lihtsalt osteti välja. Teisisõnu – laenuvõtja või -kontor maksis laenu tagasi enne, kui see jõudis reaalselt intressi teenida.Sellised olukorrad on tavapärased ja neid tuleb aegajalt ikka ette. Tehniliselt kuulub ka selline tegevus Buyback-i alla :).

 8. Tervist!Ma ei mõista seda, kuidas saab oma loodud strateegiat modifitseerida, et koostada selle alusel uus strateegia. Uut strateegiat oskan ma praegu teha üksnes nupu \”create new auto invest strategy\” abil, aga see on väga tüütu, sest on tarvis kõik parameetrid ükshaaval sisestada. Kui võtan praegu loodud strateegia lahti ja vajutan nuppu \”edit\” ning midagi muudan, ei loo süsteem mitte uut strateegiat, vaid – mis on ka loogiline – modifitseerib juba loodud strateegiat. Aga kuidas kasutada loodud strateegiat põhjana uue strateegia tegemiseks?

 9. Hei!Vastus on tegelikult su jutus juba olemas. Ei saagi. Saab luua uut strateegiat ja seda vastavalt vajadusele timmida. N.ö kopeerida valmisolevat strateegiat paraku Mintoses ei saa. Jah, uute strateegiate loomine võtab pisut aega, aga ega pärast seda ei pea enam suurt midagi tegema ju. Edasi nad lihtsalt töötavad iseseisvalt. Mina näen, et selline nimetissõrme treening on ainult hea – õpib ja näeb rohkem infot platvormil 🙂

 10. Tere. Tänud video eest. Ajasin näpuga järge ja sain ka endal Mintoses auto-invest tööle. Kõik sai video järgi seadistatud (intress ja tähtaeg vist ainult erinevad): S1 – 11,5%; S2 10% kehtivusega 24 k. Probleem selles, et raha ei liigu välja. Kas hetkel on selline intress palju tahetud või mingi muu viga?

 11. Võta aga heaks! Koos saame me kõik üks kord finantsvabaks!Mõistlikud strateegiad. Praegu on intressid madalamad ja laene pigem vähe. Suvelõpul – sügise algul pidavat selline asi olema tavapärane. 10%-ga liigub hetkel kindlasti raha välja. Hetkel töötab strateegiate sirvimisel ka \”loan counter\”. Sealt saad näha, mitu laenu vastab seatud tingimustele. Soovitan sellega üle käia strateegiad. Usun, et viimases kvartalis suudab Mintos näidata juba paremaid tulemusi.

 12. TereTekkis küsimus eri investeerimisstrateegiate portfellide suuruste kohta. Ütleme näiteks, et mul on Mintosesse kantud kogusummana 1000 raha. Teen viis strateegiat selle põhimõttega nagu videos, et prio 1 on kõrge intressiga ja sealt prio 2, prio 3 jne järjest madalama intressiga strateegiad. Kas ma saan panna igasse strateegiasse oma \”portfolio size\”-i suuruseks oma Mintose kogusumma? Ehk kui mu kogusummaks on 1000.-, siis panengi igasse viite strateegiasse portfelli suuruseks 1000 raha ning põhimõte oleks siis see, et kui prio 1 strateegia enam sobilikke laene ei leia, siis sellesama 1000 raha jääk, millele prio 1 strateegia sobivaid laene ei leidnud, läheb prio 2 kätte, kus investeeritakse raha jälle kuni valikud enam ei leia, mistõttu läheb järelejäänud raha prio 3 kätte jne.Või pean oma kogusumma ära jaotama nii, et igas strateegias on tükikene minu kogusummast? Näiteks kõigi vahel võrdselt – prio 1: 200, prio 2: 200, prio 3: 200 jne.Noh, teil oli videos kuus strateegiat, iga portfelli suurus 1000. Kas see siis tähendas, et teil on kuue portfelli peale kokku 6000 eurot või 1000 eurot, mida siis strateegiad \”käest kätte\” annavad ja vastavad oma sättingutele laenudesse paigutavad?

 13. Hei!Tänud kaasamölisemise eest! See on hea küss ja ma usun, et Sa pole ainuke, keda see värk kollitab.Kanname kontole näiteks 1000€. Strateegiatele võid panna limiidiks (portfolio size) nii palju, kui meeldib, sõltumata kontol olevatest vahenditest.Kui võtame sinu P1 -P3 näite, siis kui ma määran kõigi kolme strateegia limiidiks 1000€, siis hakkavad minema kontol olevad 1000€ prioriteetide järjekorras nendesse strateegiatesse. Kui P1-e tingimustele vastab piisavalt laene, siis võivadki minna kogu 1000€ sinna automaatselt ära. Kui tingimustele vastavaid laene on näiteks ainult 600€ ulatuses, siis lähevad ülejäänud 400€ otsima laene P2-e ning vajadusel sealt edasi P1-e.Kriba, kui on veel küsimusi!

 14. Tere,Leidsin netisügavustest Su video. Tore, et leidub nii hakkajaid inimesi abi jagama. Olen jõudnud seda ka juba sõpradega jagada.Minu mure seisneb selles, et sain sinna portaali küll kenasti regatud aga identiseerimise taha jääb kogu edasine toppama. Olen juba kolme eri arvutiga proovinud, kuid kogu identiseerimine katkeb ühe kindla koapeal.Olen ma kusagile mingi linnukese panemata jätnud või just liiga pannud 🙂 Oskad sa midagi soovitada?

 15. Tere Sullegi!No aitüma, et jagasid, heategu ei jää tunnustamata. Kui muud ei saa, siis võid tulevikus sõpradelt sente välja pressida läbi enda soovituskoodi.Vähe keeruline on kirja teel tõrkeotsingut teha, aga proovime ikka.Verifitseerimise protsess peaks sul välja nägema nii:1. Verify your identity – litsu nuppu VERIFY2. Vasta küsimusele \”Are you, one of your immediate family members, or a close associate considered a politically exposed person?\”3. Vali \”Your current role\” ja \”The field you work in\”4. Vali \”Open you camera\”5. Vali dokumendi päritolumaa ja tüüp (ID-card või Passport) ning litsu \”START\”Siinkohas peaks avanema su veebikaamera. Mõni veebibrauser võib küsida sult luba mikrofoni ja kaamera kasutamiseks. Anna talle see luba. Mina tegin Google Chromiga – töötas.6. Mahuta oma armas nägu punktiirjoonse ringi sisse ja vajuta \”Take photo\”, seejärel kinnita \”Yes\”, kui näolapp oli sobilik. Kui ei, proovi uuesti. Ära unusta kaamerasse vaadata :)7. Tee pilt dokumendi (ID-kaart) eesmisest küljest samadel põhimõtetel nagu pildistasid nägu.8. Korda protseduuri dokumendi (ID-kaart) tagumise küljega.9. Viimaks tee pilt, kus on üheaegselt peal nii sinu nägu, kui ka dokument.10. Voila, ongi kõik!Pea meeles, et kui muned liiga kaua ühe protseduuriga, siis käsib Mintos sul otsast alustada. Trüki nüüd küsimused. Vajadusel leiad Rahahundi ka Instagramist 🙂

 16. Tervitus, Tänud et viitsisid vastata. Mul katkevad need toimingud selle koha peal kus vajutan Start. Leht läeb valgeks ja midagi juhtuma ei hakka.Lõunaks olin nii palju üritanud, et närv läks katki ja helistasin Lätti. See oli ka omamoodi lõbus ettevõtmine. Viis kõnet kahe erineva kliendi teenindajaga, kes üritasid igati aidata. Aga nende poolt vaadatuna pidavat kõik korras olema. Vähe enne nelja helistas üks neist tagasi ja teatas, et nad om omakeskis mu muret arutanud. Nad olid jõudnud järeldusele, et kontot luues olevat ma kas asukoha või midagi muud sellist valesti märkind ja nüüd töötavad seaded üksteisele vastu. Et ma peaks päris algusesse tagasi minema ja seaded üle vaatama. Ja siit tuleb siis küssimus, Kuidas ma sinna päris algusesse tagasi saan, et salvestatud seaded üle vaadata või kuidas ma saaks selle konto kustutada, et siis algusest taas alata?

 17. Hei, ma alles olin sarnaste muredega kimpus mõned kuud tagasi, kui pihta hakkasin. Tahaks hullult juba alustada ja siis mingi IT-värk jobutab, ei lase investeerida.:DKuna sa oled ilmselt enda e-mailiga registreerunud, siis ei luba Mintos teist korda sama e-maili kasutada. Ise kasutajat kustutada ei saa.Variant 1: Kirjutada Mintose kasutajatoele, et nad kustutaksid e-mailiga seotud kasutajandmed.Variant 2: Teha uus e-mail uue Mintose konto jaoks.Huvitav juhtum, pole varem kohanud. Tubli, et nendega ühendust võtsid. Nüüd tuleb lõpuni minna.

 18. Tere,Sain lätlastega asjad aetud ja sinu näpunäidete järgi kaks esimest strateegijat ka tehtud. Minu pandud intressid on kõrged ja raha ei lähe töösse. Kui ma nüüd teen mõned strateegiad veel ja tulen protsendiga järjest alla, kas siis lõpuks pole nii, et minu tehtud madala intressi protsendiga strateegia korjab laenud minu tehtud kõrge intressi protsendiga strateegia eest ära?

 19. Tsau!Mõne õlle ka lätlastelt said nende IT probleemide talumise eest?Kui sinu strateegiad on järjestatud prioriteedi alusel, nagu ma videos selgitasin ehk kõrgeima intressiga strateegia kõige üleval ning madalaima intressiga strateegia kõige all, siis on kõik korras. Turul olevad laenud \”läbivad sõela\” ülevalt alla. Kui Mintosesse ilmuvad kõrgema intressiga laenud, siis üks hetk hakkavad nad täitma ka Sinu suurema tootlusootusega strateegiaid. Iseenesest näib, et hakkab laene lõpuks jälle juurde tulema platvormile. Kui septembris oli turul alla 100k laene, siis nüüd on juba 215k. Ja noh, õnnitlen et konto käima said. Alustamine ongi kõige raskem – Sul on juba ära alustatud, nüüd saab üheskoos ainult edasi minna! 🙂

 20. Õlled jäid seekord lätlaste juurde külma aga ega ma es julge väga kõva häälega ka neid nõuda, mina ju täitsin ja ehk keerasin ise mingi kala kokku :)Tänud!

 21. Tere, kui sa selgituste jagamise juba enda peale võtsid, siis üritan ma seda ka heasti ära kasutada 🙂 Tahaks raha töösse panna aga seni pole midagi muutunud, seega hakkasin kõikvõimalike asju kontrollima, äkki saaks kusagile puuduoleva linnukese panna. Selline lause: Set the limit of minimum funds in the account – mis limiidist siin juttu on?

 22. Soovitan kasutada \”Loan Counter-it\”, mis on nähtav, kui paned \”edit\” mõnele strateegiale. \”Loan Counter\” näitab mitu laenu vastab hetkel Sinu seatud tingimustele. Kui on 0, siis tuleb hakata muutma seadeid (intressi suurus, laenude pikkus, laenukontorite riskiastmed, jne – kuni \”Loan Counter hakkab näitama positiivset arvu vakantseid laene. Hetkel A+ kuni C+ vahemikus ja videos antud seadetega lähevad laenud rahulikult välja 12%-ga. A+ kuni B- lähevad kindlasti 11,5%-ga välja.\”Set the limit of minimum funds in the account\” – tähendab, et saad seada piirangu, kui palju peab Mintos säilitama vaba raha kontol. Teisisõnu, seda seatud summat ei saa auto-invest strateegiad Sinu kontolt ära võtta. Mõned kasutavad sellist piirangut, et hoida teatud summat manuaalseks investeerimiseks järelturul.

 23. Mul nüüd viis strateegiat tehtud, protsentidega 13,5 – 11,5 ja kokku kümme laenugi välja antud. Kõik peaks nagu töötama aga küsimus selline, Näiteks kui kasutan \” Loan Counter-it\” strateeiga juures mille protsent on 11,5 siis näitab ta üle 2000 laenutahtja. Aga minu automaat on kahe ööpäevaga vaid kolm korjanud! Miks ma rohkem ei saa?

 24. See on hea küsimus Arvi!Ma küll seapõrna pealt pakun, sest ma ei näe, mis seaded Sul on, aga siiski proovin näidet tuua. Ütleme, et Sinu strateegias on 10 laenukontorit. Siis need 2000 laenu, mida \”Loan counter\” näitab, on kuidagi jaotunud 10 laenukontori vahel eks? Tegelikult võib olla nii, et kolm laenukontorit omavadki 2000 laenu ja ülejäänud 7 ei paku midagi. Nüüd teeb oma nalja automaat-hajutaja (Diversification settings), mis sõltuvalt Sinu seatud portfelli piirangust (Portfolio size) lihtsalt ei luba osta ainult kolme laenukontori käest laene, sest lubatud hajutatuse % on iga kontori kohta täitunud. Ehk laen täna väikese õpetuse ka üles, kuidas seda olukorda tuvastada ja mida edasi teha. Lühidalt saab vastumeetmena teha midagi nendest:1) Suurenda strateegia limiiti2) Lülita ajutiselt automaat-hajutaja välja3) Võta laenukontoreid juurde4) Muuda intressi ja laenupikkust

 25. Tere. Selline küsimus, et kas oleks soovitatav valida Mintoses laeunukontoreid veel selle järgi kindluse mõttes, et kas nad pakuvad on Group guarantee-d. Mida see üldse võiks tähendada.Väga asjalik video sul tehtud.

 26. Tänks küsimuse ja toetuse eest. Jah, on hea, kui kontor kuulub mõnda gruppi, mis lisab garantiid. Üks lisakiht, mis maandab riske. Neid kihte võib olla teisigi. Näiteks Mogo laenud on ise juba tagatud autodega, lisaks pakuvad Mogo kontorid \”Buyback-i\” ja omakorda kuuluvad Mogo kontorid Mogo Finance Group-i. Ma ei pea seda omaette eesmärgiks valida just neid kontoreid, aga kui nendest, mis jäävad sõelale pärast \”Group guarantee\” kriteeriumi lisamist piisab, et raha pidevalt ringleks – noh see on päris hea lahendus :)Kui juba pulkadeks minna, siis tasub meeles pidada, et paljud erinimelised kontorid kuuluvad tihti ühte gruppi. Kui grupiga peaks midagi juhtuma, siis võivad kannatada kõik. Võid uurida lähemalt siit: https://bit.ly/33Kn9fqAga kus pole riski, seal pole ka tootlust 🙂

 27. Hei vaatasin sul on laene välja läinud iga strateegiaga mitu kümmend, mul lähevad need väga vaevaliselt välja millegi pärast. Kas need on pika aja peale sul kogunenud või kuidas? Mul muidugi strateegiad üleval ka alles paar päeva. Kas asi selles? Miks päris lühiajalisi ei soovita?

 28. Hei!No üldiselt on ikka nii, et kui sinu strateegiates seatud tingimustele vastab piisavalt laene, siis läheb kontol olev raha üsna koheselt välja. Kui mõne minutiga raha strateegiatesse ei lähe, järelikult on vaja tingimused üle vaadata. Nagu ka eespool olen maininud, \”Loan Counter\” näitab, mitu laenu vastab konkreetse strateegia tingimustele. Näed teda, kui vajutad \”EDIT\” oma strateegiale. Kui \”Loan Counter\” näitab 0 – no siis tuleb muuta tingimusi, kuni sinna positiivne number ilmub 🙂 Lühikesed alla kuu pikkused laenud ei pruugi sentigi teenida, sest vahest ostavad laenukontorid need enneaegselt välja (tehniliselt liigitub selline tegevus Buyback-iks). Samuti võivad nad pikas perspektiivis vähendada tootlust. Selle suve lõpus oli hea näide – laenude intressid kukkusid augustis 14% pealt 10,5% peale. Kui kõik laenud portfellis oleksid ühe kuu pikkused, siis polekski järgneval kuul muud teha, kui osta viletsaid 10,5%-seid laene. Aga kui portfell oleks pikaajaliste laenudega rikastatud, siis seda muret nii väga poleks.Loodan, et said mingeid mõtteid!

 29. Tervitus,Ega muidu siia ju ei kirjuta, kui taas abi vaja 🙂 Olen siin teinud/katsetanud igasugu strateegijaid ja mõned laenud ka üksikult ostnud, nüüd tuli aeg \”kooliraha\” maksta. Summa pole õnneks suur (91 senti) aga tahaks teada mille eest ja millega ma eksisin – Secondary Market Transactions € -0.91

 30. Head meestepäeva!Secondary Market Transactions ei ole midagi muud kui järelturult ostetud või müüdud laenude kajastus. Need võivad olla:1. Odavamalt järelturul müüdud laenud (kahjum) 2. Kallimalt järelturul müüdud laenud (kasum) 3. Odavamalt järelturul ostetud laenud (kasum) 4. Kallimalt järelturul ostetud laenud (kahjum) Kahjum või kasum ongi see number, mis kajastub ülevaates. Sinu puhul kehtib punkt 1 või 4.See 0.91€ ongi summa, mis väljendab, kas ostsid kellegi laenu sellevõrra kallimalt kui tema seda esialgu tegi Või müüsid enda laenu odavamalt, kui sa ise selle algul ostsid. See 0.91€ võib olla summeritud number mitmest ostust/müügist.

 31. Usun et olen ostnud kellegi laenu kallimalt ja tegu on ühe laenuga. Kas järelturult ostes peab protsentide ees olema miinused (-) või plussid (+), et järelturult laene turvaliselt osta? Kui nüüd õieti mäletan siis tookord ostsin laenu millel oli ees +

 32. Kui turvalisuse all pead silmas laenu õiglast hinda, siis plussiga punaselt (nt +1,0%) on pealemakstav osa. Ja miinusega siniselt (nt -1,0%) on odavamalt müüdav laen.Näiteks kui \”Price/Discount\” on 10€ ja selle all punaselt (+1,0%), siis ostes seda laenu, kasseeritakse sinult 10,1€, sest 1% 10-st eurost on 0,1€ ja kokku liites saamegi 10€+0,1€=10,1€.Kallim laen ei ole alati halb – kui sisu lähemalt vaadata, siis võivad need olla hea intressiga pikaajalised laenud (tavaliselt) ehk neile ongi teatud ajal nõudlus olemas. Ja tugeva miinusega müüdavad kipuvad olema mingid prügilaenud või viivises/default-is olevad laenud.

 33. Plaanin mintoses investeerida.Esmakordselt mintoses tasuks manuaalselt esialgu proovida või ikkagi auto investida? Ühtlasi kas jagad ka oma mintose ref linki , kahjuks ma ei leia seda kuskilt.

 34. Võib olla peidus jah :)Saab absoluutselt ka manuaalselt investeerida. Küll aga on vaja selleks otsingufiltrid sobivatele tingimustele seada. Ma ütleks, et mugavam on kohe teha sobivatele tingimustele üks auto-invest strateegia ja lasta tal hakata tööd tegema. Alati võib ju stopi peale panna, kui tekib huvi turul käsitsi ringi sorida. Kui Mintos meeldima hakkab ja summad hakkavad ka kolmekohaliseks jõudma, siis ei jõua ajaliselt nagunii käsitsi neid laene enam valida. Vahva, et hüppad meiega rongile. Esimesed sammud on teekonna algus!

 35. Tänu Sinule sai 10 eurone investeering tehtud paar nädalat tagasi, nii nüüd tuli esimene profit, 0.04 eur (rich , money, $$$$) aga juhtus ka midagi mis mulle väga segadust tekitab, nimelt My investments all on praegune investment 9,56 eur mitte enam 10 eur. Ma ei mõista miks nii juhtus. Esialgu kandsin 10.50eur kontole(10eur investeerisin) ja nüüd näitab available funds 0,98 ka veel. Ma ei oska neid numbreid kuidagi kokku saada. Kas Sina tead miks nii juhtus? Tänud,

 36. Hei!Kõik on üsna loogiline. Ma küll ei näe su tehingute sisu, aga juhtum on ilmselt järgmine:Investeerisid 10€. Kontole jäi 0,50€ vaba raha. Laen maksis sulle intressi 0,04€ ja 0,44€ põhiosa tagasi. Ehk: 0,50 vaba raha + 0,04 intress + 0,44 põhiosa tagasimakse = 0,98 vaba raha. Kui tegemist \”Full bullet\” laenuga, siis see ongi normaalne, kui intressi ja põhiosa makstakse paralleelselt tagasi. Selliselt saab uus 10€ vaba raha ka kiiremini ükskord kokku, et uuele ringile minna. \”No worries\”, su laen maksab nii, nagu ta seda tegema peab 🙂

 37. Jõudsin järgmise takistuseni. Mul ei ole ühtegi senti \”Late Payment Fees\” lahtris. Ometi on hilinenud laene küll ja küll. Ülevalt kommentaarist lugesin, et pole mõtet alla kuu pikkuseid laene võtta, et need pigem laenukontorite omad. Mul on kõik olnud 1kuu+ laenud, kuid paneb ikkagi kahtlema. Kas see tähendab, et minult võetakse laen, ei maksta põhiosa ega viivist, pikendatakse (nüüd kuni 6 astet) ja 6x aja tagant saan selle sama investeeritud summa lihtsalt tagasi -ehk ei teeni midagi. Kas peaksin siis laenu pikkuse alguseks panema 2 või 3 või..? kuud? Kuidas saaksin kontrollida, palju mul portfellis on neid nö laenukontorite omi?

 38. Esmalt veendu, et sinu valitud laenukontorid on sellised, mis maksavad viivist (\”interest income on delayed payments\”), vastasel juhul ei saagi viivist koguneda. Teiseks – ma olen aru saanud, et viivise saad siis, kui hilinenud laen makstakse laenuvõtja poolt tagasi enne 60-päeva möödumist. Kui 60 päeva täis saab ja rakendub \”buyback\”, siis saad ainult põhiosa tagasi. Ole mureta, mul endalgi on seal mingi 4 või 5 senti ainult viivist kogunenud. Kolmandaks – viivis kipub olema niivõrd väikene, et lihtsalt ei kajastu esialgu kontol. Näide: kui Mogo Leedu esindus nõuab sisse viivist (0,01% päevas) sinu investeeritud 10-st eurost, siis 10€ x 0,01% = 0,001€. Mis puudutab laenu pikkust, siis nagu ma videos ka välja tõin, võivad lühikesed laenud viia aastase tootluse alla. Näide: Kui 15-päevane ja 13% intressimääraga laen viibib 2 kuud, jääb arvutuslikult aastane tootlus (NAR) alla 5%. \”Net annualised return\”: 13% x 15/60 = 3,25%Pikaajalisemad kvaliteetsed laenud on minu silmis isegi likviidsemad ja tootlikumad, kui lühikesed tarbimislaenud. Age see on pelgalt minu arvamus.

 39. Kontorid on mul õigesti seadistatud. Tundub, et mul need buyback teemad ongi siin. Tegin sinu \”Teekond finantsvabadusrindele VIII\” postituse järgi endale exceli ka ja minu XIRR on tõesti hetkel 5,7%. Pole hullu, küll ma õpin. Tänud igal juhul, sõidame edasi.

 40. Õige, õpime ja liigume edasi! Praegu muide harukordne võimalus Mintoses keskmist tootlust tõsta. Laene uputab ka üle 15-17% intressiga (sh Mogo) ja järelturult leidub isegi 20%+ laene. Nagu Warren on öelnud, osta siis, kui teised kardavad 🙂

 41. Jaa kutt, õigust räägid. Video tegemise hetkel veel seda uuendust polnud. Schedule Extension on mõistlik alustajana \”NO\” panna. Hea tähelepanek, kuu aega saan, uuendan video ära.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga