Tervitused toibunutele!

Järjekordsest rahahundi postitusest õnnitlusi ja soove ei leia – neid olete ilmselt pühade ajal kuulnud piisavalt. Järgnev kirjutis pidi jääma järgmisesse aastasse, kuid otsustasin vaimselt kaigast vedada teiste blogijatega, et sundida neid selle aasta sisse veel postitama. Seekord ongi ainult üks peateema – SWOT analüüs. Mingi peen võõrkeelse tähega lühend ajab juba hirmu nahka? No ei ole mõtet, sest see ongi peaaegu kõige lihtsam ajuharjutus, mida Liivimaa pojad ja tütred siinpool kutsuvad TNVO-analüüsiks. 

Pikalt SWOT-i ei tutvusta, sest seda on paarikümne aastaga vist tiba tehtud ka. Viisakusest panen siia vikupeedu viite:

TNVO-analüüs ehk SWOT-analüüs on majanduses ja halduses strateegilise planeerimise vahend, millega hinnata objekti hetkeseisu. TNVO-analüüsi meetodi loojaks peetakse Albert Humphreyt, kes uuris 1960. ja 1970. aastatel Stanfordi Ülikoolis 500 ettevõtte andmeid. TNVO-analüüsi parameetrid esitatakse TNVO-maatriksis: Wikipedia

Selleks, et maakeelseid selgitusi saada otsi eestikeelset vastet sorimismootorist.

Miks ma seda analüüsi siia reklaamima üldse tulin? Kui aus olla, siis ega ma muidu ei viitsiks SWOT-e teha, sest see kulutab ju aega ja miks peakski, kui meil internet rahatarkasid täis – võta aina ette, loe ja idane. Tegelikult teen ma neid visualiseerimiseks. 
Oled ju lugenud neid inglisekeelseid review-sid ja kodumaiseid ülevaateid investeerimisportaalidest ja võimalustest? Palju meeles on? Mäletad, kust neid üles leida?
No mina ei mäleta. Ei tahaks öelda, et mul on kuskilt kromosoom puudu, aga no tekstimassiivides orienteerumine väsitab mu hiire rullikul töötavat sõrme ära (mis on halb, sest seda sõrme tahaks ma palgatööle võimalikult ruttu näidata).  Ja see on okei, kui sa ise ei viitsi  nullist teavet algallikast sebida, vaid kasutad rahatarkade loendamatuid kokkuvõtteid ja ülevaateid, kust saada juba vääristatud teavet, mida kasutada SWOT-i koostamisel. Teadlikkusele aitab see värk hästi kaasa, ei lase unustada riske ja ohte, mis valikutega kaasnevad. Mõned SWOT-id oma portfellis töötavate ettevõtete kohta olen juba ära teinud ja pean tõdema, et kaks neist tekitavad veits muret – mis ongi OK, sest enne SWOT-e neid kitsaskohti nii selgelt ei näinud. 


Lihtsalt näite toomiseks jagan ma teiega ilma igasuguse liigkasu võtmiseta ühte SWOT-i. Pikalt ei olnud vaja kandidaati valida, sest meile kõigile ju meeldib Mintos.



Siinkohal oleks maru vahva, kui te investeerimispompsud jagaksite enda know-how-sid (kuidas asju teha) ka!

Hoidke saba rõngas!

Rahahunt.