November on seljataga  ja veel pimedamad ööd on ees. Vilets on see varatalv. Eriti kui lund ei ole. Tühja need jõuludki, need võtavad ainult raha. Mina ootan hoopis kevadet. Sest just kevadel saab täis aasta saatuslikust hetkest, mil ma pungil sumadaniga perroonil vehkides endale finantsvabadusrongile teed tegin. Mõned loevad siin kvartaleid ja poolaastakuid, aga mina ei viitsi, liiga lühike aeg. Aasta on ikka õige mõõtühik. November möödus tegusalt, palgatöös tuli palka 50€ juurde (lõpuks), aga tööd tuli samuti kuhjaga otsa. Ma siin lugesin vanemad postitused üle ja selgub, et ega ma polegi mingeid palganumbreid vist välja visanud. Häbematu lugu eks? Ma ei saa üldse aru, kuidas te loete seda blogi ja ei küsi, palju finantskohustuste poolest rikas pereisa teenib. Kuna varsti saab 10 aastat tööorjuses täis, siis vaatasin üles oma esimese europalga ka! 2011 juunis laekus kontole tervelt 520€, mis oli veits üle 8000 krooni. Nüüd saan vahelduva eduga 1250€ kätte. Robustselt on palk kasvanud peaaegu 2,5 korda. Tundub palju, aga 10 aasta kohta on suht vaene vist. Ilma igasuguse valehäbita sain iseenda kirjatükist just motti juurde, et sendiorjusest välja rabeleda. Jah, minul polnud sellist õnne nagu rahajaagul, rahakratil või muul finfluenceril, kes said startida suhteliselt puhtalt lehelt ja suuremate kohustusteta. Minu stardijoonelt investeerimismaailmas puudusid stardipakud juba eos. Ja seepärast ma kavatsengi tõestada, et ka minusuguselt keskpäraselt positsioonilt saab ennast rahaliselt vabaks võidelda!

Agenda:
1) Novembri rahadest
2) COOP Panga aktsionäriks saamisest
3) Crowdestate-i hapud laenud

4) EstateGuru-sse sisenemine
5) Swedbanki meelituskampaania


Läksime kohe kõige lemmikuma asja juurde, RAHAD!

Tab Name Total Invested Total Value Gain (Loss) % Gain (Loss) XIRR
Mintos 3,600 3,779 179 4.98% 13.5%
Omaraha 50 59 9 17.30% 37.5%
Reinvest24 200 202 2 1.21% 2.9%
Crowdestate 640 656 16 2.44% 8.8%
Kuetzal 581 1,052 471 81.04% 1681.1%
NeoFinance 25 51 26 105.56% #NUM!
Monethera 200 228 28 14.07% 371.1%
EstateGuru 250 250 0 0.0 #NUM!
TSM1T 720 721 1 0.10% 0.4%
CPA1T 250 250 0 0.0 #NUM!
TOTAL 6,516 7,248 732 11.23%
Novembris laekus Rahahundile ei rohkem ega vähem, aga tervelt 277,61 €
Päris hästi eks? No eks need soovitusrahad tegid ka oma töö. Nii nagu ka eelmine kuu, siis seekordki tuli Kuetzal-ist soovitustega 150€. Monethera-st tuli ka ca. 12€ soovitustega. Kui boonused arvutuseks välja jätta, siis annab november kokku uskumatud (veel) 115€ raha vaid intresside ja dividendide pealt. Kaks korda enam, kui oktoobris. Pool aastat investeerimise alustamisest on vahepeal täis saanud ja nagu ülalolevalt tabelilt näha, siis nullist on saanud tänaseks 732 EUR! Ütlen päris ausalt, veel juuli kuuski ei osanud ma näha, et asi nii ladusalt minema hakkab.
Kuhu ma seekord juurde investeerisin?
1) EstateGuru: 250€
2) COOP aktsia IPO: 250€ (teise poole pidi panustama teine pool :))
3) Mintos: 250€
COOP-i ost läks ettekavatsetult meelerahufondi kraesse. Sest see on ju kõige ägedam fond, seal on alati raha 🙂 Investorid märkisid aktsiaid oodatust pisut vähem ja lõpphind osutus 0,15€ aktsia kohta soodsamaks. Puhas rõõm. Esmaspäeval toimus ka esimene kauplemispäev COOP-i aktsiaga, mis oli ka üheks põhjuseks, et ma postituse avaldamisega venitasin. Möödus see päev NASDAQ börsil suht edukalt. Kaubeldi kokku 600 000 € eest ja päeva lõpuks läks aktsia lukku 8% kõrgema hinnaga kui avamisel. Loodetavasti hellitab see aktsia mind kasvuga ka edaspidi. Kes mõistlikke poolt ning vastuargumente otsib COOP-i aktsia kohta, siis kuulake  Äripäeva podcastist. Mulle meeldib Jaak Roosaare põhimõte, et tuleb olla patriootlik ja võtta alati osa kodumaiste ettevõtete esmastest aktsia-emissioonidest (IPO-dest). Kui tihti nad ikka börsile tulevad? Hea kui üks ettevõte aastas.
Crowdestate hakkab järjest rohkem muret tekitama. Jätkuvalt on tulu sealt vähenenud ja üldse on sügisel korralikult projekte hapuks läinud. Nende lubatavate intresside eest peaks nii mõnelgi projektil olema riskid rohkem maandatud või siis intressid märksa kõrgemad. Kuna nad seal Crowdestate-is nahka teevad ning detailset infot projektide kohta näevad vaid need, kes on nendesse investeerinud, siis on Taavi Pertman loonud meile avatud Exceli, mis kajastab värsket infot hapude projektide osas. Ikka selleks, et üksteise teadlikkust tõsta ja mitte lasta kakal kohe ventikasse lennata. Igaüks saab teha sinna ka täiendusi. Link on siin.
Minu esimene EG projekt

Vahepeal otsustasin siseneda ka EstateGuru-sse, millest sai järjekorras kaheksas investeerimisplatvorm. Üle selle kaheksa ei tahaks väga minna, sest igapäevane portaalide muutuste jälgimine läheb liiga aeganõudvaks. Pigem kavatsen väljuda mõnelt platvormilt. Omarahast ongi sisuliselt väljutud, sinna ma enam raha juurde ei pane. Järgmine õnnelik saabki ilmselt olema Crowdestate, mis viimastel kuudel on valmistanud investoritele palju pahameelt oma puuduliku kommunikatsiooni ja hapude laenudega. Lähemalt võib kuulata Kristi juhtimisel saadet siit: Saade #194: Crowdestate’i probleemsed projektid. Kui vaadata viimase nelja kuu tulemusi mu enda portfellis, siis on Crowdestate olnud järjest langevate näitajatega. Selle vahetangi põhimõtteliselt EstateGuru vastu. Jah, nende intressid on madalamad, aga projektid on ka läbipaistvamad ja realistlikumad.

Viimaks mõne lausega Swedbanki tasude kaotamisest Balti aktsiate hoidmise ja soetamise eest. No armas jumal, oli ka aeg! Jäälõhkuja on teele asunud. Madalaimad Balti börsi tehingu- ja hoidmistasud on juba aastaid olnud LHV käes. Nüüd lõi Swed nad üle. Isegi tehingutasud kaotas ära ehk on veel odavam meiesuguste finantsvabaduse poole pürgijatele.

Tarmo Ulla, Swedbank, 02.12.2019:

Tarmo Ulalalalalaaa jagamas uudist NASDAQ-il

\”Tehingutasud on alati olnud üheks takistuseks investeerimistegevuses, eriti alustavatele investoritele. Seepärast on Swedbank otsustanud lõpetada Balti aktsiaturul kõigi tehingutasude rakendamise internetipangas. Lisaks on klientidele tasuta Swedbank Grupi poolt hallatavate fondidega tehingute tegemine. Eraisikutele on nüüd haldustasuta ka kuni 30 000-eurose portfelli hoidmine. Kuni 30 000 eurost portfelli omab 95% praegustest Swedbanki investoritest.\”

Järgmine nädal toon ilmselgelt LHV-st  COOPi ja Tallinna Sadama aktsiad üle. Sest Swedbank on hetkel olude sunnil ka  põhipank, kuhu laekuvad mu orjatööga teenitud kopikad. Ärge küsige, kuidas see käib, sest ma veel täpselt ei tea. Eks ma teen  step-by-step õpetuse järgmisel korral, kuidas see ülekandmine käib.

Swedbankiga tehingutasusid ületamas

Rahahunt.

4 thoughts on “Teekond finantsvabadusrindele VI”
  1. Tere,Mis Rahahunt arvab sellistest ühisrahastustest nagu tänane uudis UpSteam-ist ja mingid siidrikojad ja jäätisefirmad on teinud?Kas on ka huvi?

  2. Hallo,Idufirmadesse investeerimine on kõrgema riskiga tegevus, kuna üldiselt puudub neil materiaalne vara, tihti pole ka toote esialgset mudelit (esimesed rahastusvoorud). Idukate põhiväärtuseks on eelkõige meeskond ja nende äriidee mistõttu vajataksegi alginvesteeringut, et tulla turule oma toote või teenusega. Enda jaoks olen hetkel jätnud asja üsna must-valgeks. Kuna ma olen ikkagi algaja investor ja toimetan \”keldrinurgas\” ega oma veel kontakte rahabosside ega äriinglitega, kes tõmbavad käima idufirmasid, siis ei suuda ma adekvaatselt hinnata turul olevate idukate perspektiive. Emotsiooni pealt investeerimise olen endale ära keelanud. Minu jaoks peab raha kaasav idukas olema teenus või toode, mida ma ise hea meelega tarbin ning teiseks pean vajalikuks omada sellises ettevõttes ka head kontakti juhtiva töötajaga. Ja noh, loomulikult kui portfellis on ruumi kuni 5% rahale, mille oled teeadlikult eraldanud spekuleerimiseks, katsetamiseks ja mängimiseks, siis võib ka lühikese guugeldamise ja tutvumise järel kuhugi rahhi paigutada 🙂 Ma küll jälgin start-uppide tegevust ja lugusid, aga hetkel jätan nad mängust välja, kuni eelmainitud tingimused on loodud.Mis ise plaanid? Proovid ära?

  3. Tere,Peaaegu sama jutt ja isegi ei oska neid rahastusi kusagilt jälgida, vaid olen taganjärgi ainult uudseid lugenud. Vb üks-kaks rahastust on olnud sellised Hr. W. Buffetti loogikale vastu käitunud ja kriipima jäänud, et tooted (Siidrikoda), mida ise tarbid ja näed et hea asi siis võiks panustada, aga no siis vaatad mintost ja tuleb jälle pigem kindlustunne peale ja rahu majas.

  4. Mul ka praegu mõte, et võiks konto üle viia swedi, kuid kohe küsimused, et kas, on ka mingi üleviimistasu vms ja kuidas see täpselt käib. Tee kindlasti õpetus selle kohta, kuna soovin ka ise üle viia ja siis hea lugeda, et kuidas see käib ja millega peab arvestama 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga